Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

SM ''Ustronie'' broni się

sas 2014-10-17 09:00:00

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” broni się i przedstawia analizę opłat w spółdzielni w porównaniu do innych jednostek. Przedstawione liczby wskazują, że opłaty w SM „Ustronie” są na poziomie średnim. Udostępnienie danych jest odpowiedzią na wczorajszą konferencję posła Krzysztofa Sońty.

Radny Andrzej Łuczycki, który jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” przegrał (15 października) w sądzie z posłem Krzysztofem Sońtą, przeciwko któremu złożył  pozew o zaprzestanie tworzenia negatywnego wizerunku radnego podczas kampanii wyborczej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” od dłuższego czasu budzi kontrowersje w związku z naliczaniem opłat, w szczególności za centralne ogrzewanie. W tej sprawie poseł Krzysztof Sońta złożył na początku października zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prez SM „Ustronie”. Sprawa dotyczy bezpodstawnego zawyżania rachunków za centralne ogrzewanie.  Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spółdzielnia broni się przed zarzutami i w piśmie przesłanym do redakcji radom24.pl przedstawia konkretne liczby. - W sezonie grzewczym 2013-2014 w okresie od 1 czerwca 2013 do 31 maja 2014, pomimo podnoszonych w ciągu czterech lat opłat za energię cieplną przez RADPEC, zaliczki na centralne ogrzewanie nie zmieniły się. W tym samym sezonie grzewczym 6 741 lokatorów otrzymało zwroty w wysokości ponad 3 mln 673 tys. złotych, a 1824 lokatorów otrzymało dopłaty w wysokości ponad 1 mln 278 tys. złotych – czytamy w piśmie.

Umowa na centralne ogrzewanie w SM „Ustronie” została zawarta z firmą Techem z Poznania w 2008 roku przez poprzedni zarząd spółdzielni i obowiązuje przez 10 lat. W przypadku jej zerwania spółdzielnia musiałaby wypłacić wielomilionowe odszkodowanie. - Firma dokonuje rozliczenia kosztów na podstawie elektronicznych podzielników zainstalowanych na grzejnikach w mieszkaniach. Ponieważ są one własnością firmy Techem, to ona odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie oraz indywidualne rozliczenia lokatorów – mówi Piotr Skoczylas, prezes zarządu SM „Ustronie”.

Zarząd spółdzielni przeprowadził  także analizę opłat stosowanych w pięciu spółdzielniach mieszkaniowych w Radomiu, a następnie porównał z nimi opłaty obowiązujące w SM „Ustronie”. Najwyższa opłata eksploatacyjna w mieście wynosi 1,81 zł/m2, a najniższa 1,55 zł/m2 – średnia opłata w SM „Ustronie” to 1,59zł/m2. Najwyższa opłata na fundusz remontowy wynosi 1,95 zl/m2, najniższa 1 zł/m2 – średnia opłata w SM „Ustronie” wynosi 1,30 zł/m2. Największa opłata za konserwację domofonów to 2,3 zł/sz, najniższa 1,3 zł/szt. - w SM „Ustronie” mieszkańcy płacą 2 zł za sztukę. Spółdzielnia nie podaje jednak, w których spółdzielniach opłaty są najwyższe, a w których najniższe.

Do tematu będziemy wracać.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych