Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 67 placówek (w tym 27 w Warszawie) dysponujących łącznie 3335 miejscami. W Radomiu miejsc jest 95 w innych miastach: 1586 w Warszawie, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach, 160 w okolicy Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.
Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia, wydających dziennie ok. 5,3 tys. posiłków. W czasie nadchodzącej zimy będą także działały wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
- Pomoc osobom bezdomnym, a zwłaszcza zapewnienie schronienia, posiłku i ubrania, jest obowiązkiem gminy, jednak wobec ograniczonych możliwości samorządów udzielane jest także wsparcie rządowe - podkreślił Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. Organizacje działające na rzecz osób bezdomnych otrzymały z budżetu wojewody mazowieckiego 634 tys. zł w ramach rządowego Programu Wspierającego Powrót Osób Bezdomnych do Społeczności. Ze środków tych realizowane będą 34 programy pomocowe z zakresu m.in.
streetworkingu, aktywizacji społecznej i zawodowej, pomocy lekarskiej dla bezdomnych.
Ponadto, wojewoda zwrócił się do wszystkich gmin z województwa mazowieckiego z prośbą o podjęcie działań zapobiegających zamarznięciom oraz o udzielanie mieszkańcom wyczerpujących informacji o możliwościach pomocy. - Przypominamy gminom, by w widocznych miejscach umieszczały wykaz noclegowni i jadłodajni oraz zapewniały opał i odzież dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Istotne są także działania profilaktyczne polegające na pomocy osobom zagrożonym utratą miejsca zamieszkania np. w wyniku eksmisji - dodał wicewojewoda.
Szacuje się, że na terenie województwa mazowieckiego liczba bezdomnych wynosi około 5 tys., z czego około 2/3 przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.
Z myślą o bezdomnych...
Ponad 3,3 tys. miejsc w 67 placówkach, 28 jadłodajni oraz specjalny numer infolinii - to formy pomocy dla bezdomnych z województwa mazowieckiego podczas zbliżającej się zimy. Organizacje pozarządowe otrzymały z budżetu wojewody mazowieckiego 634 tys. zł na działania na rzecz tej grupy potrzebujących.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu