Obowiązki nałożone na Inwestora
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nałożył szereg obowiązków, które podczas realizacji i eksploatacji inwestycji musi spełnić GDDKiA.
W związku z powyższym wybudujemy łącznie aż 63 przejścia dla zwierząt, w tym 34 przejścia dla zwierząt małych i płazów, 28 przejść dla zwierząt dużych i średnich oraz jeden most krajobrazowy. Całe przedsięwzięcie będzie objęte stałym nadzorem przyrodniczym, a w ramach postępowania zmierzającego do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) będzie przeprowadzona ponowna ocena odziaływania na środowisko. Ponadto rok pod oddaniu trasy kierowcom będziemy zobowiązani do wykonania analizy porealizacyjnej - czytamjy na gov.pl.
67 km nowej trasy ekspresowej
Wybrany wariant preferowany (B -kolor brązowy - z podwariantem AB, aktualnie określony jako E) o długości ok. 67 km przebiega przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).
Co dalej?
W ramach prac przygotowawczych mamy do wykonania jeszcze prace geologiczne i opracowanie materiałów przetargowych.
Kolejnym krokiem, po pozyskaniu środków finansowych, będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy projektu i robót budowlanych, który w systemie projektuj i buduj zrealizuje inwestycję.
S12 w granicach województwa mazowieckiego
W maju oraz lipcu 2024 r. podpisaliśmy umowy na projekt i budowę dwóch odcinków S12 gr. woj. łódzkiego – Przysucha i Przysucha – Wieniawa. W toku są prace projektowe. Szacujemy, że w II kwartale 2025 r. do Wojewody Mazowieckiego złożymy wnioski o uzyskanie decyzji ZRID.
Dla kolejnego odcinka od Wieniawy do Radomia (S7). Planujemy ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj jesienią 2025 r.