W spotkaniu uczestniczyły dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji oraz wzięli czynny udział w dyskusji.
Pan Marian Popis jest znawcą i popularyzatorem twórczości Jana z Czarnolasu i literatury o Janie Kochanowskim. W czwartkowym spotkaniu przedstawił sylwetkę naszego wieszcza ojca literatury polskiej, przytoczył wiele ciekawych faktów i anegdot z życia poety.
- Jan Kochanowski zwany wielkim Europejczykiem był największym poetą polskiego odrodzenia, nazywany też "ojcem poezji polskiej". Stał się sprawcą największego przełomu literackiego w historii polskiego piśmiennictwa, a jego dzieła na długie wieki stały się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla jego następców - mówił Marian Popis.
Pan Marian przybliżył również sylwetki innych pisarzy i literatów, polskich i zagranicznych: Mikołaja Reja, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Zygmunta Krasickiego, Guntera Grassa oraz przytoczył fakty z zekranizowanej książki Forresta Gumpa.
Natalia Stępień i Weronika Duliasz dzieląc się wrażeniami ze spotkania zgodnie uznały, że: - Pan Popis opowiadał nam bardzo fajnie, dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy z historii Sycyny i rodu Kochanowskich.
Gościem honorowym pierwszego czwartkowego spotkania była Izabela Jaskólska, która przyszła na spotkanie wraz ze swoimi rodzicami. Pisząca wiersze Izabela pozostawiła po sobie wrażenie dziewczyny bardzo zdolnej, ciepłej i pogodnej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Z Marianem Popisem o Janie Kochanowskim
W bibliotece w Sycynie, miejscu urodzin Jana Kochanowskiego odbyło się ciekawe spotkanie z radomianinem, Marianem Popisem cenionym i lubianym przez młodzież nauczycielem. Jako pedagog i wybitny polonista, działacz kultury oraz społecznik mówił o literaturze i książkach w bardzo zrozumiały i przystępny sposób.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu