Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Urząd Marszałkowski komentuje petycję PiS ws. podziału środków UE dla Mazowsza

Biuro prasowe UMWM, red. K.S. 2014-03-25 09:00:00

Na lata 2007-2013 Mazowsze miało do rozdysponowania 1,8 mld euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Samorząd województwa nie blokował odgórnie alokacji środków na dany subregion. Podział środków nie był też dokonywany według subregionów.

To, ile środków trafiło do subregionów, zależało przede wszystkim od aktywności wszystkich beneficjentów (nie tylko samorządów, ale przedsiębiorców, organizacji itd.) z danego obszaru – od liczby, a zwłaszcza jakości zaprezentowanych projektów. Wszystkie konkursowe projekty przechodziły ocenę formalną i merytoryczną, a dopiero te, które spełniły wszystkie wymogi oraz uzyskały wysoką punktację, były wybierane do dofinansowania. Mylne jest zatem stwierdzenie, jakoby zarząd (sejmik nie jest instytucją zarządzającą dla RPO WM) nieproporcjonalnie rozdysponowywał środki unijne.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że samorząd województwa prowadzi analizy rozwoju regionu. Problemy poszczególnych subregionów (w tym radomskiego) uwzględnia w podstawowym dokumencie – strategii województwa mazowieckiego. Spostrzeżenia tam zawarte są brane pod uwagę przy ocenie wniosków (w ocenie strategicznej projektów). Obszary o zidentyfikowanych dysfunkcjach rozwojowych otrzymują podczas tej oceny preferencję punktową.

Twierdzenie, że Warszawa otrzymała 3-krotnie większe dofinansowanie, jest błędnym założeniem. W zestawieniu porównawczym trzeba bowiem wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców danego subregionu – podział per capita jest miarodajnym podziałem, pokazującym, jak środki unijne służą danemu obszarowi. Na 1 (oficjalnego, bo jest ich znacznie więcej) mieszkańca Warszawy przypada 665 zł dofinansowania z UE, natomiast na 1 mieszkańca subregionu radomskiego przypada kwota 1015 zł  (w obu przypadkach mówimy o wartościach umów podpisanych do końca lutego 2014 r.).

Warto też uwzględnić fakt, że Komisja Europejska zmieniła od 1 stycznia 2015 r. zakres subregionów statystycznych NUTS 3 i tak subregiony ostrołęcko-siedlecki oraz ciechanowsko-płocki zostały podzielone na subregiony ostrołęcki, siedlecki, ciechanowski i płocki. Podawany przez polityków PiS podział statystyczny dotyczył RPO WM 2007-13, ale jest to podział na potrzeby Eurostatu, a nie na potrzeby podziału środków w ramach RPO. Nie ma powodów, by sztywno trzymać się tego podziału, skoro KE go zmieniła.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych