W rekonstrukcji wzięło udział ponad 50 osób. Nie zabrakło pirotechniki, dymu i huku, a przepiekną atrakcją były konie 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letnisko oraz Strzeleckiego Oddziału Kawaleryjskiego ''Beliniak'' w barwach 27. Pułku Ułanów im. Stefana Batorego.
Grupy rekonstrukcyjne odtwarzały bitwę pod Laskami i Anielinem, w której wzięła udział I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Batalia została stoczona w dniach 22-26 października 1914 roku pod Anielinem (obecnie Anielówka) i Laskami koło Pionek, na przedpolach Twierdzy Dęblińskiej, w ramach operacji Iwangorodzkiej.
Na początku I wojny światowej Rosjanie przygotowując sie do obrony na linii Wisły rozbudowali umocnioną obronę na przedpolach Twierdzy Dęblin. Do konfrontacji doszło podczas ofensywy niemiecko-austriackiej. Po obu stronach, w armiach zaborców, walczyli polscy żołnierze.
Niedzielne uroczystości i widowisko poprzedzał dwudniowy rajd pieszy: ''XXII Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich'' na trasie Radom-Pionki-Żytkowice. W niedzielę pod Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach odbyła się uroczysta msza święta, a po niej apel poległych.
- Żeby zrodziła się wdzięczność, musi być świadomość. Dziś nasza młodzież nie jest świadoma historii, coraz mniej się mówi o patriotyzmie, o zobowiązaniach wobec ojczyzny. Człowiek, który nie jest patriotą i nie kocha swojej ojczyzny, nie jest godny jeść chleba - usłyszeli zebrani wierni podczas polowej mszy świętej.
Po apelu poległych przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wśród przybyłych gości w Żytkowicach pojawili się m.in. Robert Kowalczyk, wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Mirosław Ziółek, wójt Gminy Pionki, Zbigniew Kuźmiuk, poseł na Sejm RP oraz Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku wojewódzkiego.
Następnie zebrani przenieśli się na pola wsi Brzustów, gdzie efektownym widowiskem zwieńczono obchody rocznicowe.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>