Nowela w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych została zainicjowana przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. W Mazowieckiem nowe prawo będzie skrupulatnie egzekwowane, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy. Ewentualne przypadki naruszeń zakazu można zgłaszać do służb nadzoru budowlanego.
Rozporządzenie wprowadza zasadę nieograniczania oświetlenia dziennego mieszkań przez reklamę lub jej konstrukcję.[1] Pozwala natomiast na instalowanie urządzeń, które są związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, np. krat, rolet oraz zabudowy balkonów. Przepisy zezwalają również na instalowanie urządzeń i nośników reklamowych na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych oraz podczas
prowadzenia remontów elewacji.
Inspektorzy nadzoru budowlanego z województwa mazowieckiego szczególną uwagę skierują na Warszawę. W przypadku łamania prawa przez zarządców budynków, bądź właścicieli nośników i ich klientów, powiatowe inspekcje nadzoru budowlanego nakażą rozbiórkę reklam. Niezastosowanie się spowoduje nałożenie grzywny (osoby fizyczne do 10 tys. zł, jednostki organizacyjne do 50 tys. zł). W przypadku niepoddania się nakazowi, inspektor nadzoru budowlanego dokona rozbiórki w trybie wykonawstwa zastępczego - na koszt właściciela.
Mieszkańcy mogą zgłaszać nielegalne reklamy telefonicznie lub mailowo do właściwych terytorialnie powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Lista teleadresowa znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie <http://www.maz.winb.gov.pl/> www.maz.winb.gov.pl/.
Aby zapewnić respektowanie nowego rozporządzenia, wojewoda pisemnie przypomniał starostom, powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego oraz burmistrzom stołecznych dzielnic o zbliżającym się terminie usunięcia reklam. W poniedziałek (13 czerwca) podczas spotkania z burmistrzami, wojewoda zobligował samorządowców do kontroli budynków przez nich administrowanych oraz do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości właściwym inspektoratom. Pozbawienie mieszkańców widoku z okna jest nie do przyjęcia w żadnym cywilizowanym kraju, nawet jeśli mieszkańcy się na to godzą. Wiembowiem, że często jest to zgoda wymuszona - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Nowelizacja jest wynikiem licznych wniosków i postulatów obywatelskich, a także współpracy rządowej, samorządowej, nadzoru budowlanego oraz mediów.
Data
Kalendarium
23.01.2009 r.
Do wojewody mazowieckiego zgłosili się mieszkańcy bloku przy Jana Pawła II 18 prosząc o pomoc w usunięciu reklamy, która zasłania okna
24.01.2009 r. - 10.03.2009 r.
Służby i inspekcje podejmują działania zmierzające do zdjęcia reklamy. Akcję wspiera i monitoruje "Gazeta Stołeczna"
4.03.2009 r.
Wojewoda przedstawia Ministrowi Infrastruktury projekt nowego rozporządzenia
27.11.2009 r.
Minister Infrastruktury podpisuje rozporządzenie
4.12.2009 r.
Publikacja w Dzienniku Ustaw
19.12.2009 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie
18.06.2011 r.
Koniec vacatio legis