Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Województwie Mazowieckim w obecnym kształcie zakłada utworzenie sześciu nowych miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego (Głowaczów, Policzna, Jabłonna, Kazuń Polski, Pokrzywnica, Świerże Górne). Utrzymana będzie obecna liczba zespołów w województwie - 178,5. Zmniejszono liczbę rejonów operacyjnych z dyspozytorniami - z dotychczasowych 29 utworzonych będzie 6. Tym samym zwiększono ich zasięg oraz liczbę karetek dostępnych dla dyspozytora w rejonie: Radom - 30, Warszawa - 66,25[1]; Płock - 28, Siedlce - 19,5[2]; Ostrołęka - 19,5; Grodzisk Mazowiecki - 16,5.
Aktualizacja planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego przewiduje także 5 dodatkowych karetek podczas Euro 2012 - od 7 do 28 czerwca 2012 r. Lekarz Koordynator Ratownictwa Medycznego może w razie potrzeby przesunąć je w dowolne miejsce rejonu operacyjnego.
Aby pomóc samorządom w przystosowaniu się do zmian, w tym do zmniejszenia liczby rejonów z 43 do 6, nowy system ratownictwa medycznego wprowadzany był dwuetapowo - w 2011 r. (do 29 rejonów) i w 2012 r. Planowane jest dalsze zwiększanie środków na ratownictwo medyczne - o 1,6 proc. w 2012 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym (o 46,7 proc. w porównaniu z 2007 r.) - do 230 mln zł. Doskonalona będzie współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Na terenie Mazowsza funkcjonują dwa śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego (eurocoptery), które stacjonują w Warszawie i w Płocku, a także dwie sezonowe karetki wodne (Zegrze i Płock). Każda dyspozytornia już posiada spis miejsc przystosowanych do startów i lądowań oraz mapę zasięgu śmigłowców stacjonujących w sąsiednich województwach.
Przygotowując plan brano pod uwagę m.in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego zespołu ratownictwa medycznego na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią liczbę wyjazdów przypadających na jeden zespół - z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów (zajętość procentowa w ciągu doby / miesiąca) oraz statystyki zdarzającego się wciąż niestety w niektórych rejonach wykorzystania karetek niezgodnie z ich przeznaczeniem (jako transporty międzyszpitalne lub zamiast nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej).
Plan ratownictwa medycznego- konsultacje zakończone
Inne lokalizacje i zwiększenie liczby miejsc wyczekiwania karetek oraz modyfikacja rejonów operacyjnych - to najważniejsze zmiany, które po konsultacjach z przedstawicielami samorządów wprowadzono do planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego. Dokument został przekazany do zatwierdzenia przez ministra zdrowia. Plan wejdzie w życie 1 lipca 2012 r. i będzie obowiązywał przez trzy lata.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu