O wakacyjną apteczkę powinniśmy zadbać przed każdą podróżą. Zwłaszcza, gdy na urlop wybieramy się do odległych kurortów w tropikach. Trudno tam o dostępność sprawdzonego lekarza i znanych nam leków. Lepiej więc, pakując się, pamiętać o najpotrzebniejszych podczas urlopu preparatach i środkach medycznych, które pomogą nam uchronić się przed nieprzewidzianymi dolegliwościami żołądkowymi, opanować ból głowy i gardła, pożegnać nagłe infekcje czy załagodzić swędzenie po ukąszeniu.
Lekarstwa przeciwbólowe – paracetamol czy ibuprofen przydadzą się, jeżeli wystąpi ból głowy, ból zęba czy inna dolegliwość. Nie zapominajmy również o lekach rozkurczowych, szczególnie pomocnych przy bólach brzucha u dorosłych i dzieci.
Leki przeciw dolegliwościom żołądkowym – wyjeżdżając do krajów egzotycznych warto zaplanować swoją podróż kilka dni naprzód, chroniąc narażoną na działanie obcych bakterii naturalną florę jelit. Pomoże nam to ustrzec się przed popularną klątwą faraona, szczególnie niebezpieczną w odniesieniu do najmłodszych. Skuteczną metodą prewencji biegunki jest przyjmowanie raz dziennie przez 5 dni przed wyjazdem oraz przez pierwsze 5 dni podróży jednej dawki leku probiotyku. Dobrze przebadany na tę okoliczność jest Enterol 250®, który spokojnie może być podawany dzieciom od 1 miesiąca życia.
Gdy na wakacje zabieramy ze sobą pociechy, nasza apteczka powinna dodatkowo zawierać płyny nawadniające. Płyny zapobiegają odwodnieniu i konieczności ewentualnego leczenia szpitalnego. Trzeba wiedzieć, że wszystkie mają smak słony, dlatego przed podaniem dziecku powinny być bardzo schłodzone, inaczej maluch może odmawiać ich wypicia.
Leki przeciwinfekcyjne – do wakacyjnej apteczki nie zapomnij spakować leków przeciwinfekcyjnych. Zmiana klimatu czy klimatyzacja w hotelu mogą przyczynić się do osłabienia organizmu i pojawienia się infekcji. W takiej sytuacji może pomóc zwykła aspiryna.
Środki opatrunkowe – podczas wycieczek i wakacyjnych zabaw w gronie rodzinnym nie trudno o otarcia i skaleczenia. W apteczce powinien znaleźć się płyn dezynfekujący, jałowa gaza do przemywania i zabezpieczania ran oraz wodoodporne plastry. Przyda się też specjalna maść przyśpieszająca gojenie ran i otarć, a także poparzeń słonecznych.
Uwaga na owady – ukąszenia po komarach czy innych owadach mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego do apteczki powinniśmy spakować leki łagodzące miejsca ugryzienia. W aptece można kupić wiele preparatów, które zmniejszą obrzęk po ukąszeniu i złagodzą ból.
Niespodziewane problemy zdrowotne są w stanie popsuć urok każdej letniej przygody. Zabranie ze sobą podstawowych leków i środków opatrunkowych może pomóc w opanowaniu nagłych dolegliwości, a przede wszystkim pozwoli nam czuć się bezpieczniej podczas wakacyjnego wypoczynku.