Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Nierozważna kąpiel to śmierć na życzenie!

ts, MUW 2011-06-24 10:24:00

Jeśli wchodzisz do wody po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w miejscu niestrzeżonym, masz szansę powiększyć mazowieckie statystyki utonięć. Służby i inspekcje, w ramach programu Razem Bezpieczniej, podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się w akwenach. Ale – pamiętaj – ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE ŻYCIE PONOSISZ SAM.

Choć Mazowieckie nie ma dostępu do morza ani jeziora, prowadzi w tragicznych statystykach utonięć. Z danych policji wynika, że w 2010 r. w Polsce utonęło 369 osób, w tym aż 108 na terenie naszego województwa. W tym roku odnotowano tu już 27 utonięć. Połowa śmiertelnych wypadków ma miejsce latem, najczęściej, gdy ludzie:

? są pod wpływem alkoholu – 77 proc.

? mają powyżej 30 lat – 66 proc.

? kąpią się w zabronionym lub niestrzeżonym miejscu – 60 proc.

? wypadną za burtę lub wywróci się ich jednostka pływająca – 21 proc.

? są nieostrożni podczas łowienia ryb – 11 proc.

Nad wodą, szczególną opieką należy otoczyć dzieci. Pozostawienie ich bez nadzoru zwiększa ryzyko utonięcia pięciokrotnie.

Podczas wakacji, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podejmują wspólne działania ratownicze, informacyjno - edukacyjne oraz kontrolne. Trwają lądowe oraz wodne patrole policji, WOPR i straży miejskich. Kontrolowane są kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Mazowiecki WOPR, przy współpracy z policją i urzędem marszałkowskim, wznowi akcję oznakowań miejsc szczególnie niebezpiecznych, czyli
tzw. „czarnych punktów”. Trwa także kampania WOPR „Woda bez promili”, która uświadamia o niebezpieczeństwie spożywania alkoholu nad wodą.

Mazowiecki Sanepid przeszkolił pracowników WOPR z prowadzenia ewidencji kąpielisk oraz właściwego sposobu ich oznakowania. Ponadto, Inspektorat na bieżąco przekazuje WOPR informacje o jakości
wody w kąpieliskach. Dane te dostępne są także na stronie www.wsse.waw.pl w zakładce
Kąpieliska. W działania edukacyjne włączył się Mazowiecki Kurator Oświaty, który na początku czerwca zobligował dyrektorów szkół i placówek do przeprowadzenia rozmów z dziećmi i rodzicami na temat bezpiecznego zachowania nad wodą. Kurator odbył również siedem spotkań z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Rekomendował, by podczas organizowania wypoczynku szczególną uwagę zwrócili na aspekt bezpieczeństwa.

Do końca czerwca Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody mazowieckiego włączy do sieci radiowej Centrum Koordynacji Ratownictwa w Zegrzu. System ten jest niezależny od zakłóceń i awarii sieci telefonicznych operatorów. Ułatwi komunikację oraz przyczyni się do szybszego powiadania WOPR o zagrożeniach hydrologicznych i meteorologicznych. Wojewoda zwrócił się także do samorządów województwa
mazowieckiego, by legalizowały kąpieliska, ponieważ obecność ratowników minimalizuje liczbę utonięć.

 Informacje na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji znajdują się na stronie
<http://www.mazowieckie.pl/> www.mazowieckie.pl pod banerem Bezpieczne Wakacje Bezpieczna Kąpiel.

PAMIĘTAJ: 5 - 6 minut od rozpoczęcia tonięcia to czas, w którym należy podjąć reanimację - sztuczne oddychanie i masaż serca. Jeśli wypadek zdarzy się w miejscu niestrzeżonym, szanse na uratowanie są znacznie mniejsze. W 2010 r. w miejscach, w których dyżurowali ratownicy nie utonęła żadna osoba.

 _______________________________________________________________________

Razem bezpieczniej to rządowy program, który polega na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych