Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Naruszenia praw pracowniczych - przyczyny, prewencja, mediacja

ts 2011-06-17 18:00:00

Nieprzestrzeganie czasu pracy, mobbing i nierówne traktowanie to jedne z najczęstszych naruszeń praw pracowniczych. Sposobem na rozwiązanie konfliktów mogą być mediacje między pracodawcą a pracownikami. Przewlekle konflikty w miejscu pracy, oprócz negatywnych skutków psychologicznych, zwiększają koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Zapobieganie sporom i rozwiązywanie ich były tematem seminarium zorganizowanego przez Markert Mediacje we współpracy z Wojewódzką Komisją Dialogu Społecznego i Państwową Inspekcją Pracy.

Fot. z archiwum www.mazowieckie.pl

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracownicy często skarżą się na nieprawidłowości w wypłacaniu wynagrodzenia czy należności za podróże służbowe. Równie często wskazują na nieprzestrzeganie czasu pracy, niewłaściwe rozliczanie godzin nadliczbowych (w tym problem z odbiorem wolnego). Pracownicy zwracają także uwagę inspektorów na nieprzestrzeganie przepisów związanych z rodzicielstwem, mobbing i nierówne traktowanie oraz nieprawidłowości przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Naruszenia praw pracowniczych mogą prowadzić do poważnych konfliktów w miejscu pracy. W ich wyniku spada wydajność, pogarsza się atmosfera i morale pracowników, zwiększa absencja i rotacja kadry. Konflikty mogą również zwiększać koszty związane z szukaniem nowych pracowników (lub pracowników na zastępstwo) oraz koniecznością udziału w formalnych procedurach wyjaśniających i sądowych. Uciążliwe bywają również konsekwencje prawne w postaci kar nakładanych na pracodawcę na podstawie kodeksów: pracy, cywilnego i karnego. Spory pracownicze - zwłaszcza te, prowadzone na forum publicznym, mogą także prowadzić do nadszarpnięcia wizerunku pracodawcy.

Sposobem na zażeganie konfliktu w miejscu pracy może być przeprowadzenie mediacji. Jej celem jest zawarcie porozumienia satysfakcjonującego obie strony. W dalszej perspektywie, mediacje mogą prowadzić do powrotu do stanu sprzed konfliktu, a nawet do wzrostu wydajności pracy. Dodatkową korzyścią jest nabycie przez strony nowych umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych.

O pomoc w rozwiązaniu konfliktu w miejscu pracy można się również zwrócić do Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. Spór mogą zgłosić: każda ze stron konfliktu, związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz organy administracji publicznej. WKDS może powołać grupy robocze, pełniące rolę quasi mediatorów lub rozpatrzyć wniosek na posiedzeniu. Komisja może również zarekomendować wyznaczenie osoby realizującej misję dobrej woli lub podjąć uchwałę o konieczności wyznaczenia takiej osoby. Osobę do pełnienia misji wyznacza, na wniosek WKDS, Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Seminarium "Naruszenia praw pracowniczych - przyczyny, prewencja, mediacja" skierowane było do kadry menadżerskiej z sektora prywatnego i publicznego, specjalistów w obszarze zasobów ludzkich i relacji pracowniczych, a także prawników oraz przedstawicieli związków zawodowych. Celem spotkania było promowanie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania naruszeniom praw pracowniczych oraz dostarczanie praktycznych narzędzi radzenia sobie z konfliktami w organizacjach. Spotkaniu patronował Rzecznik Praw Obywatelskich i Wojewoda Mazowiecki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych