W trzy miesiące Tir kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” przejechał ponad 12 tysięcy kilometrów. Pomiary ciśnienia tętniczego zostały przeprowadzane w 40 wybranych miastach na terenie całej Polski. Z bezpłatnych badań skorzystało 20 084 osób. Wyposażona w ciśnieniomierze ekipa pielęgniarek udzieliła cennych porad, dotyczących właściwej profilaktyki układu sercowo-naczyniowego.
W odwiedzonych miastach mobilne centrum kampanii spotykało się zawsze z ciepłym przyjęciem. Cieszyło się także dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób starszych, dla których możliwość zasięgnięcia bezpłatnej konsultacji i zmierzenia ciśnienia pod okiem profesjonalnych, przyjaźnie nastwionych pielęgniarek była miłą i bardzo pożądaną odmianą. Rekordowa ilość pomiarów padła w mieście Konin, gdzie z badań skorzystało 648 osób. Miejsce drugie i trzecie zajęły Wejherowo i Bydgoszcz, w których mobilne centrum kampanii odwiedziło kolejno 641 i 640 zainteresowanych.
Ponadto, w ostatnim tygodniu trasy, Grupa Polpharma w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” wprowadziła nowe badanie – pierwsze na taką skalę w Europie badanie wieku serca. Z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji , organizatorzy kampanii prowadzili badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Podczas jednego tygodnia przebadano ponad 1467 osób.
Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. „Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu” – dodaje.
Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby, będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka – zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie".
Akcja miała na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera w naszym kraju prawie 500 osób.
Warto pamiętać, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.
Więcej informacji na stronie www.cisnienienazycie.pl
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>