Zgodnie z porozumieniem podpisanym dziś w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, spółki energetyczne będą powiadamiać Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) między innymi o przypadkach, gdy: co najmniej 150 stacji transformatorowych na obszarze wiejskim zostanie wyłączonych na minimum 6 godzin, 100 stacji w miastach - na dwie godziny lub gdy awaria stwarzać będzie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Z kolei komunikaty przekazywane stronom porozumienia przez WCZK będą - poza dotychczas wysyłanymi informacjami pogodowymi i ostrzeżeniami - zawierać także szerszą ocenę zagrożeń, które potencjalnie mogą wywołać awarię.
W systemie zapobiegania awariom w dostawie energii elektrycznej niezmiernie ważna jest wymiana informacji, która pozwala na wczesne ostrzeganie o ewentualnych zagrożeniach. Zasięg działania wielu spółek energetycznych nie pokrywa się z granicami terytorialnymi województwa mazowieckiego. Jest to poważne utrudnienie w kontaktach i przepływie informacji pomiędzy dostawcami energii elektrycznej. Procedura reagowania kryzysowego podczas awarii energetycznych została zawarta w zaktualizowanym w 2012 r. Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z nim wojewoda mazowiecki – poprzez WCZK - monitoruje m.in. przebieg likwidacji awarii, usuwanie jej skutków oraz przekazuje komunikaty i ostrzeżenia. Ponadto, ustawy o: zarządzaniu kryzysowym, ochronie przeciwpożarowej oraz stanie klęski żywiołowej dają wojewodzie uprawnienia do przejęcia kierownictwa nad usuwaniem skutków awarii w przypadku, gdy działania podmiotów za to odpowiedzialnych okazują się niewystarczające.
Porozumienie jest uzupełnieniem wcześniejszego, podpisanego w województwie mazowieckim w maju 2009 r. jako pierwszy tego typu dokument w Polsce. Poza tym, w wyniku reorganizacji i zmian właścicielskich, w ciągu ostatnich trzech lat, pojawiły się nowe podmioty energetyczne (Energa Elektrownie Ostrołęka, PGNiG Termika i Enea Wytwarzanie), a spółki Polskiej Grupy Energetycznej uległy reorganizacji.
Porozumienie podpisali wojewoda mazowiecki oraz przedstawiciele dziesięciu spółek energetycznych działających na terenie województwa: PSE Operator, PSE Centrum, PSE Wschód, PSE Północ, PGNiG Termika, RWE Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Energa Operator, Energa Elektrownie Ostrołęka oraz Enea Wytwarzanie.
Będzie mniej awarii energetycznych?
Skuteczniejsze zapobieganie awariom elektroenergetycznym, minimalizacja skutków i skrócenie czasu ich usuwania w ramach zarządzania kryzysowego – to główne cele nowego porozumienia. Dokument, z inicjatywy Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego, podpisali przedstawiciele dziesięciu spółek energetycznych.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu