Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Złe wyniki Narodowego Testu Słuchu w Radomiu

mag 2013-11-13 08:00:00

Aż u 43 procent mieszkańców Radomia, którzy wzięli udział w tegorocznym Narodowym Teście Słuchu stwierdzono niedosłuch. To bardzo niepokojący wynik, wyższy niż średnia w całej Polsce. Ogółem w Narodowym Teście Słuchu 2013 wzięło udział 9 tysięcy osób. Ta największa kampania profilaktyki chorób słuchu w Polsce, w tym roku objęła 55 miast. Z otrzymanych wyników wynika, że w skali kraju źle słyszy 37 procent Polaków.

Badania słuchu w Radomiu, fot. M.G.

W badaniach słuchu, które odbywały się na radomskim deptaku we wrześniu wzięło udział 279 osób. To bardzo dużo, oceniają organizatorzy. 128 z nich zostało skierowanych na dokładne badanie audiometryczne (na miejscu), które potwierdziło niedosłuch. Każda z osób otrzymała dokładne informacje na temat wyników testu. Organizatorzy badań informaowali także wszystkich zainteresowanych, jak powinno się dbać o słuch.

Przez testy słuchu przeszło ogółem 8996 osób w całej Polsce. U 3334 osób (co stanowi 37 procent) stwierdzono niedosłuch. Większość z nich, bo 76 procent miała niedosłuch lekki.

Testy słuchu we wszystkich miastach wyglądały tak samo. Pierwszym etapem był  test eccola – osobie badanej podawano przez słuchawki dźwięki o natężeniu 30dB na czterech częstotliwościach (500Hz, 1000Hz, 2000Hz, 4000Hz) na przemian do prawego i lewego ucha. Osoby, które nie usłyszały wszystkich sygnałów, kierowane były na badanie audiometryczne. Służy ono określeniu progu słyszenia, na podstawie którego można określić stopień niedosłuchu. Osoba badana miała założone słuchawki, a w ręce przycisk, którym sygnalizowała moment pojawienia się dźwięku. Test rozpoczynał się od sprawdzania ucha „lepszego”, do którego nadawany był sygnał o określonym natężeniu i częstotliwości. Stopniowo zwiększaliśmy natężenie dźwięku, aż do momentu, gdy pacjent usłyszał go i nacisnął przycisk. Test wykonywany był na 4 częstotliwościach (500, 1000, 2000 i 4000Hz). Po sprawdzeniu tych czterech częstotliwości w obu uszach, pacjent otrzymywał wynik w postaci audiogramu, czyli graficznego przedstawienia progu słyszenia.

W Narodowym Teście Słuchu zdecydowanie najgorzej wypadły osoby starsze, powyżej 60. roku życia. Zaledwie co dziesiąta osoba w tym wieku słyszy dobrze. U pozostałych stwierdziliśmy wadę słuchu. Niemal co trzecia osoba, która skończyła „czterdziestkę” także źle słyszy – to również niepokojący wynik. Zdecydowana większość osób cierpi na niedosłuch lekki, który – jeśli nie jest korygowany – z czasem zamienia się na średni, a potem głęboki.

Największym powodzeniem testy słuchu cieszyły się w Ostrołęce, gdzie jednego dnia nasi protetycy przetestowali słuch 300 osób. Równie dużo osób odwiedziło słuchobus w Mławie - 269 i w Radomiu - 279. Najdłuższe, trzydniowe przystanki zorganizowano w Łodzi, gdzie przebadano 555 osób, w Piotrkowie Trybunalskim - 552 osoby oraz Warszawie 457 osób.

Wszystkie osoby, które nie skorzystały z badań w Słuchobusie, a chciałyby bezpłatnie zbadać swój słuch mogą zgłaszać się do Centrum Protetyki Słuchu Morse, przy ul. M.C. Skłodowskiej 6/2. Tel. 48 362 64 39 w godz. 9-17.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych