Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Żaden weterynarz w Radomiu nie chce usypiać ślepych miotów psów i kotów

sas 2015-02-13 08:00:00

Jednym z działań, które ma zapobiegać bezdomności zwierząt w mieście jest usypianie ślepych miotów. Magistrat ogłosił przetarg na wyłonienie przychodni weterynaryjnej, która po podpisaniu umowy, będzie wykonywać tę usługę. Od kilku lat, do przetargu nie zgłasza się jednak żadna poradnia.

Usypianie ślepych miotów ma przeciwdziałać niekontrolowanemu rozrodowi bezpańskich kotów i psów w mieście, tak mówi prawo. Wiele osób, które zajmują się dokarmianiem wolno żyjących zwierząt tego nie kontroluje. Kiedy na świat przyjdzie już nowy miot, pojawia się problem, bo nie wiadomo komu rozdać zwierzęta.

- Ustawodawca dał nam możliwość, aby uśpić ślepe mioty, zanim skończą trzy dni, w humanitarny sposób. Zapobiega to wyrzucaniu niechcianych zwierząt na ulicę, które ostatecznie i tak najpewniej trafią do schroniska. A tam absolutnie nie są usypiane kocięta i szczenięta. Jeśli zwierzęta już tam trafiły, rozpoczyna się dla nich proces adopcji – wyjaśnia Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Usypianie zwierząt po trzech dniach od ich narodzin jest niezgodne z prawem.

Kilka dni temu Urząd Miejski w Radomiu ogłosił przetarg niegraniczony na usługę weterynaryjną polegającą na usypianiu ślepych miotów psów lub kotów pochodzących z terenów gminy miasta Radomia. Jak przyznaje jednak dyrektor Krugły, jeszcze się nie zdarzyło, żeby do przetargu zgłosiła się jakakolwiek poradnia. – Tylko weterynarz może wykonać taką usługę. Osoba, która chciałaby z niej skorzystać powinna wówczas zgłosić się do poradni, aby wykonać ją nieodpłatnie, ponieważ miasto pokrywa koszty – dodaje.

W Radomiu realizowany jest program przeciwdziałania bezdomności zwierząt, a możliwość usypiania ślepych miotów jest jednym z działań, które mają temu zapobiegać, a radni co roku podejmują stosowną uchwałę. Obecnie trwają prace związane z uchwaleniem Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia w 2015 roku.

Inne praktyki, które mają zapobiegać bezdomności zwierząt to sterylizacja i kastracja bezpańskich zwierząt. - W 2014 roku temu zabiegowi zostało w sumie poddanych ponad 400 kotek i kocurów. Za ich wykonanie były odpowiedzialne dwie organizacje pozarządowe, Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "4 Łapy" i Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – mówi dyrektor Krugły. Miasto przekazało na ten cel 20 tys. zł.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM planuje w 2015 r. kontynuację akcji. Na ten cel zarezerwowano środki w wysokości 40 tys. zł. Realizacja zadania będzie się odbywała w formie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przez organizacje pozarządowe. Informacja o konkursie zostanie opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych