Celem projektu było podniesienie atrakcyjności oferty edukacyjnej radomskich liceów poprzez zorganizowanie poradnictwa edukacyjno-zawodowego i staży dla 52 uczniów. Dzięki uczestnictwie w stażach zorganizowanych w różnych instytucjach uczniowie wzmocnili szanse na uzyskanie w przyszłości satysfakcjonującej pracy. Biorący udział w projekcie uzyskali także wsparcie w programowaniu i realizacji ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
- Ze stażu w Straży Miejskiej jestem zadowolona, swoją przyszłość bowiem wiążę ze służbami mundurowymi. Panowie dawali nam różne prace, ale trzeba przyznać, że było ciekawie. Czasem nawet było dużo śmiechu. Kiedyś zadzwoniła pani prosząc o interwencję w sprawie uciekającego kota. Wcześniej inaczej sobie wyobrażałam tą pracę, teraz wiem jak wygląda naprawdę - mówi Klaudia Gajos z II Liceum Ogólnokształcącego.
Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego uważa, że tego typu projekty, związane ze stażami warto realizować, ponieważ dla uczniów ważne jest to, że poznają charakter i specyfikę konkretnego zawodu. - Poza tym ważne jest też to, że każdy z uczestników otrzymał wynagrodzenie minimalne, co z pewnością pozwoliło mu zaplanować wakacje. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tego typu działań i jeżeli pojawią się kolejne projekty ze stażami, to na pewno będziemy je realizować - mówi dyrektor.
Mimo początkowo pojawiających się obaw, z realizacji projektu zadowolony jest także dyrektor szpitala. - Przez szpital przewijają się tysiące stażystów i praktykantów. Na ogół praktyki te mają charakter bardziej zawodowy. Są to ludzie kształcący się w danym kierunku. Trochę się obawialiśmy, czy uczniowie szkół ogólnokształcących będą rzeczywiście zainteresowani tą praktyką. Okazało się, że nasze obawy były płonne, ponieważ ci ludzie byli bardzo zainteresowani funkcjonowaniem szpitala i bardzo nam pomogli. Mogę tylko podziękować za udział w projekcie - mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
W ramach projektu uczniowie zostali objęci doradztwem edukacyjno-zawodowym. Doradztwo było prowadzone indywidualnie dla każdego ucznia. Obejmowało ono rozpoznanie preferencji zawodowych i potrzeb rozwojowych uczniów, udzielenie informacji o rynku pracy, zawodach i drogach edukacyjnych, stworzenie projektu dotyczącego kariery edukacyjnej i zawodowej.
Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie odbyli min. 150-godzinny staż u pracodawcy. W ramach projektu została nawiązana współpraca z siedmioma pracodawcami, m.in. Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym, Radomskim Szpitalem Specjalistycznym, Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu, Miejskim Ośrodkiem Kultury „Amfiteatr” w Radomiu, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Radomiu, Pierwszym Urzędem Skarbowym w Radomiu i Strażą Miejską w Radomiu.
W projekcie wzięło udział 52 uczniów (40 dziewcząt i 12 chłopców) z 11 liceów ogólnokształcących: I LO im. Mikołaja Kopernika, II LO im. Marii Konopnickiej, IV LO im. dra Tytusa Chałubińskiego, IX LO im. Juliusza Słowackiego, V LO im. Romualda Traugutta,- VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, VIII LO im. Jana III Sobieskiego, X LO im. Stanisława Konarskiego, XI LO im. Stanisława Staszica, XII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga.
Całkowita wartość projektu wynosi: 244 280,00 PLN. Pozyskane dofinansowanie w wysokości 219 852,00 PLN stanowi 90% wartości projektu: płatność ze środków europejskich 207 638,00 PLN, dotacja celowa z budżetu krajowego 12 214,00 PLN. Wkład Gminy Miasta Radomia wynosi 24 428,00 PLN i stanowi 10% całkowitej wartości projektu.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>