Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Wciąż jest wiele do zrobienia. Wyjątkowa konferencja na UTH

M.Głogowska 2014-06-06 16:00:00

„Transplantacja – darem życia” – tak brzmi tytuł konferencji, która w piątek odbyła się w auli głównej radomskiego uniwersytetu. Konferencja zorganizowana została w ramach realizowanego od kilku lat programu „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim”.

- Patrząc wstecz – w perspektywie tych kilku lat – można stwierdzić, że jesteśmy skuteczni, ponieważ na Mazowszu zwiększyła się liczba dawców, a także liczba szpitali, w których pobrania narządów się odbywają – mówi profesor Paweł Nyckowski – koordynator programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Jednocześnie zapowiada, że prowadzone będą kolejne działania, ponieważ chce, by liczba pobranych i przeszczepionych narządów w szpitalach mazowieckich była jeszcze większa.

W ramach projektu prowadzona jest dwukierunkowa działalność. Jeden kierunek to działania adresowane do społeczeństwa, a w szczególności do młodzieży. - Celem jest uzyskanie akceptacji i aprobaty dla oczywistego faktu pobierania narządów po śmierci celem przeszczepiania i leczenia w ten sposób chorych. Drugi kierunek działań dotyczy szpitali, by w każdym były stworzone warunki umożliwiające rozpoznawanie śmierci mózgu i analizowanie możliwości wykonania pobrania i realizacji pobrań – tłumaczy Paweł Nyckowski. 

Profesor przyznaje na podstawie obserwacji swoich pacjentów, że życie po przeszczepie to pewien reżim. - Jednak osoby te układają się do tego reżimu i w konsekwencji żyją normalnie – mówi koordynator programu.

Celem programu „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim” jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów. Obecnie na przeszczep może liczyć niespełna połowa pacjentów go oczekujących. Program realizowany jest z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego od 2009 roku.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele: Poltransplantu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wojskowego Instytutu Medycznego, osoby po przeszczepie oraz przedstawiciele uczelni.

Podczas konferencji można było zaopatrzyć się w tzw. oświadczenie woli. Jak się okazuje w Polsce aż 75 % osób nigdy nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na temat swojej woli dotyczącej chęci pośmiertnego przekazania swoich narządów do przeszczepu. Jednak, jak podkreślił dr Piotr Malanowski w Polsce obowiązuje zasada tzw. zgody domniemanej. Narządy i tak mogą być pobrane, o ile osoba za życia nie wyraziła sprzeciwu.

W dużej mierze natomiast własnoręczne podpisanie oświadczenia woli o chęci przekazania swoich narządów - ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.

Organizatorem Konferencji był Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Wydział Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej UTH.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych