Aby uniknąć przykrej niespodzianki na granicy, koniecznie sprawdź szczegółowe wymogi danego kraju, którego granice będziesz przekraczał. Szczegółowe informacje uzyskasz dzwoniąc lub odwiedzając strony Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w zakładce dotyczącej podróży ze zwierzętami towarzyszącymi www.wetgiw.gov.pl, a także na stronach Warszawskiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej www.wilw.pl.
Jeżeli zabieramy naszego pupila na wakacje za granicę, planowanie wyjazdu należy rozpocząć dużo wcześniej.
Konieczne będzie zdobycie wymaganych pozwoleń i dokumentów, także gdy będziemy podróżować po krajach Unii Europejskiej. Nawet jeśli ludzie zwolnieni są z obowiązku posiadania paszportu, pies czy kot musi go posiadać.
Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiał zdobyć jest paszport dla zwierzaka.
Paszport możesz wyrobić w przychodni weterynaryjnej, prawie wszystkie przychodnie weterynaryjne świadczą tego typu usługi. Do wyrobienia paszportu konieczny jest chip (oznakowanie zwierzęcia) oraz aktualne szczepienia.
Szczególnie ważne są szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepień tych wymaga praktycznie każde państwo. Zdarza się, że wymagane są także inne szczepienia w zależności od celu podróży. Zwykle szczepienia muszą być wykonane przynajmniej miesiąc przed datą wyjazdu i nie mogą być starsze niż 12 miesięcy. W wypadku niektórych krajów wymagana jest dłuższa, nawet 6 miesięczna kwarantanna.
Jeżeli zamierzasz podróżować ze zwierzakiem samolotem konieczne będzie posiadanie atestowanej, odpowiedniej do podróży samolotem klatki lub transportera. Wymiary i kształt klatki zależą od wymogów konkretnego przewoźnika i należy je przed podróżą sprawdzić.
Także w trakcie podróży samochodem dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pupila należy pomyśleć o umieszczeniu go w specjalnej klatce lub transporterze.
O tym zawsze należy pamiętać przed podróżą:
1. Zwierzę powinno być bardzo dobrze oznakowane oprócz czipa, powinno mieć przyczepioną do obroży adresatkę np. w postaci medalika z wygrawerowanym imieniem, numerem telefonu i miejscowością w której mieszka;
2. Zabierz ze sobą jego książeczkę z aktualnym szczepieniem, a także obowiązkowo smycz i kaganiec, miski oraz jeśli to możliwe jego legowisko;
3. Jeśli pies jest długowłosy, pomyśl, może warto go ostrzyc:
4. Przed podróżą, nie zaleca się karmienia zwierzęcia przez okres min. 8 godzin, unikniesz problemów w przypadku choroby lokomocyjnej, zawsze pamiętaj aby zwierzę miało dostępną wodę do picia;
5. Nigdy nie wolno zostawiać zwierzęcia w samochodzie, gdyż grozi to porażeniem słonecznym;
6. W czasie przystanków w podróży swojego pupila wyprowadzaj zawsze na smyczy;
Jeżeli sytuacja zmusza Cię do pozostawienie zwierzęcia, zadbaj o to, aby trafił w dobre i odpowiedzialne ręce. Najlepiej, jeżeli są to osoby i miejsce znane mu wcześniej. Jeżeli nie masz takiej możliwości możesz skorzystać z usług hotelu dla zwierząt.
Pamietaj!!!
Porzucenie zwierzęcia jest formą znęcania się nad nim, czyli stanowi naruszanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 pkt.11) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, a jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem karze pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą, oddaj go pod opiekę komuś zaufanemu albo specjalistom. Tutaj zobaczysz wykaz hoteli dla zwierząt.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>