9.00 Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik rozpoczął X sesję Rady Miejskiej.
9.05 Nowa radna Magdalena Lasota (PO) złożyła ślubowanie.
9.09 Na wniosek PO przewodniczący Rady Miejskiej zarządził 10 min. przerwy.
9.16 Obrady zostały wznowione. Przewodniczącym Komisji Budżetowej został Andrzej Łuczycki (PO). Radni zatwierdzili nowy skład komisji ds. wyboru Ławników, komisji rewizyjnej, komisji edukacji, komisji zdrowia.
9.22 Radni przyjęli protokół z IX sesji Rady Miejskiej.
9.23 Na wniosek PiS przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił 10 min. przerwy.
9.34 Obrady zostały wznowione. Głos zabiera poseł Krzysztof Sońta (PiS), który mówi o problemach inwestycyjnych budowy dróg w Radomiu, które nie przewidują budowy np. dróg dojazdowych do szkół (w obszarze budowy ul. Młodzianowskiej, czy Lipskiej. Poseł uważa, że przy remoncie ul. Młodzianowskiej nie został zabezpieczony dojazd do szkoły, a ogrodzenie zostało częściowo rozebrane.- Zgłaszam problem, nie chce wyjaśnień, ale proszę o odpowiedź pana prezydenta, a nie dyrektora MZDiK Tkaczyka - powiedział. Jego zdaniem dyrektor Kamil Tkaczyk w przpadku wyjaśnień na wcześniejszych mijał się z prawdą.
9:40 Wiceprezydent Konrad Frysztak zapowiada, że mimo obiekcji posła Sońty odpowiadać będzie dyrektor Tkaczyk.
9.41 Kamil Tkaczyk, dyrektor MZDiK wyjaśnia, że MZDiK spotkał się z przedstawicielami spółdzielni Ustronie by wyjaśnić kwestie przekazania na rzecz gminy miasta Radomia działek np. w obszarze Domu Weterana, by móc przeprowadzić tam inwestycje drogowe.
Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział na środę spotkanie, które ma wyjaśnić kwestie zabezpieczenia dojazdu do szkoły.
9.47 Radny Jakub Kowalski (PiS) mówi o interpelacji, jaką złożył do prezydenta ws. budowy ul. Hermanowicz. Dopytuje dyrektora MZDiK na jakim etapie jest porozumienie między miastem a Lasami Państwowymi ws. przekazania działek. Radny dopytuje także o to, czy gmina dysponuje działką w obrębie os. Glinice, na której mógłby powstać plac zabaw.
9.48 Radna Anna Kwiecień (PiS) mówi o budowie drogi Potkanowskiej oraz Szydłowieckiej, przy których brakuje chodnika. Radna kieruje prośbę o realizację chodnika choć z jednej strony. Radna mówi także o zapadniętej jezdni na miejscach postojowych przed poradnią przy ul. Lekarskiej. Skierowała do prezydenta prośbę o możliwość naprawienia nawierzchni w tym miejscu.
9.53 Radny Marek Szary (PiS) dziękuje za powstanie sygnalizacji świetlnej na ul. Warszawskiej. Radny pyta o zwolnienia w gazowni i przypomina, że taka informacja pojawiła się w 2013 roku, jednak wówczas udało się to powstrzymać. - Teraz ponownie zgłosiły się do mnie osoby z gazowni, które martwią się o swoje stanowiska. Mówi się, że w samym Radomiu ma być zwolnionych 25 osób.
9.56 Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) poruszył kwestię koszenia trawy w mieście.- Strona Północna miasta jest koszona etapami, kawałek zaczęty, tak żeby upozorować koszenie. W zeszłych latach zgłaszałem, że skoszona trawach w niektórych miejscach leży i gnije. - Ja bym prosił, żeby to się odbywało pod jakimś nadzorem. Wykonawca przychodzi, skosi kawałek, trawę zostawi i ona tak leży. Ja nie wiem czy jest za mało pracowników czy jakiś jest inny tego powód.
10.00 Radny Mirosław Rejczak (PiS) wraca pamięcią do pierwszych wolnych wyborów samorządowych i pyta prezydenta Witkowskiego czy jest przygotowywane jakieś wspomnienie tych wydarzeń by móc je zaprezentować mieszkańcom. Mówi o tym, że kiedyś prezydent na zapytania radnych odpowiadał pisemnie i poprosił o wyjasnienie czemu to nie jest kontynuowane.
10.03 Radny Kazimierz Staszewski mówi o potrzebie nowych wpisów do uchwały mieszkaniowej.
10.04 Dyrektor MZDiK Tkaczyk odpowiada radnemu Kowalskiemu, że obecnie trwa uzgadnianie podziału działek. Dyrektor wyjaśnia zakres prac na poboczach ul. Potkanowskiej i Lekarskiej oraz terenu przed poradnia przy ul. Lekarskiej. Mówi, że MZDiK będzie dążył, aby ta inwestycja została zrealizowana. Dyrektor tłumaczy kolejność wykonywanych prac w przypadku koszenia trawy w mieście.Zapowiada, że dopiero po zakończeniu pierwszego koszenia, zostanie sprawdzone czy podwykonawca wywiązała się z zakresu prac.
10.09 Wiceprezydent Konrad Frysztak mówi, że miasto będzie szukać działki na Glinicach pod plac zabaw. Dodaje, że po wyłonieniu dyrektora Miejskiego Zarządu Lokalami zostanie powołana nowa komisja mieszkaniowa.
10.11 Głos zabiera komendant radomskiej straży pożarnej Paweł Frysztak ws. stanu bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2014 rok. Komendant dziękuje za pomoc od miasta, za sprawą której udaje się utrzymać w mieście i powiecie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zaprosił na uroczystości Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, które odbędą się 30 maja.
10.15 Radni przechodzą do omówienia stanu bezrobocia w mieście. Radni dostali trzymiesięczne sprawozdanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Radny Mirosław Rejczak (PiS) mówi o tym, że spadek liczby bezrobotnych nie wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy w Radomiu oraz powiecie. Dodaje, że gdyby nie osoby, które wyjechały z kraju to poziom bezrobocia byłby jeszcze wyższy. Radny zastanawia się, co może być przyczyną tak wysokiego bezrobocia. - Powodem jest to, że Radom został odcięty od reszty kraju. nie ma transportu, nie ma dróg, nie ma specjalistów, mało się kształci osób w Radomiu.
10.21 Radny Marek Szary (PiS) pyta o zasady finansowania stażu pracy dla ludzi młodych.
10.22 Radny Jerzy Zawodnik (PO) zwraca się do radnego Mirosława Rejczaka, że analiza przyczyny bezrobocia w Radomia jest dokonywana oraz że trwają prace nad powstaniem Radomskiej strefy Gospodarczej. Radny dodał, że często pracodawcy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika.
10.23 Głos zabiera radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PO) dyrektor WUP. Wyjaśnia, że tegoroczne środki finansowe, które są większe niż zeszłoroczne, sprawiają, że bezrobocie systematycznie spada. 10.25 Dyrektor PUP Jerzy Bakuła wyjaśnia zasady finansowania stażów pracy.
- Po 6 miesiącach pracodawca jest zobowiązany, aby zatrudnił daną osobę na przynajmniej 3 miesiące. Dotyczy to osób do 30 roku życia. staż ma być wstępem do zatrudnienia. Od nas tego wymaga ministerstwo, a my tego wymagamy od pracodawcy. Dyrektor dodaje, że w kwietniu 2013 roku w PUP zarejestrowanych było o ponad 7 tys. 600 osób więcej. Przypomniał, że dużo osób zarejestrowanych w PUP nie jest w ogóle zainteresowanych podjęciem pracy.
10.30 Radni zatwierdzają zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Radomia na lata 2015-2029.
10.32 Jerzy Zawodnik (PO) mówi o tym, że za przesunięcia z rezerwy celowej budżetu państwa na rzecz budżetu miasta Radomia należy podziękować Ewie Kopacz, która pamięta o swoim mieście.
10.35 Wiceprezydent Anna Białkowska (PO) mówi na jakich zasadach zostaną przekazane pieniądze w rezerwy ogólnej budżetu państwa na rzecz radomskiego szpitala oraz sprzęt do Centrum Rehabilitacji. Wyjaśnia, że aby skorzystać z tych środków potrzebny jest wkład własny miasta. Radni przyjęli uchwałę.
10.39 Radni mówią o uchwale ws. powołania radomskiego programu informacyjnego "Kurier Radomski". Radny Jakub Kowalski (PiS) mówi o tym, że do tej pory sprawy ważne były zatwierdzane poprzez uchwały, a w sprawach zobowiązujących prezydenta do działań radni przyjmowali stanowisko. - Jako radni PiS prosimy o to, aby zmienić charakter z uchwały na stanowisko.
Radny Mirosław Rejczak (PiS) przypomina historię radomskich mediów. Jerzy Zawodnik (PO) odnosi się do intencji promocji Radomia za sprawą "Kuriera Radomskiego. Mówi o tym, że TVP Warszawa, w której miałby być publikowany Kurier jest telewizją regionalną, a program docelowo oglądaliby radomianie, którzy maja dostęp do informacji w innych mediach. Jego zdania uchwała nie jest do końca dobrze przemyślanym pomysłem.
Radny Ryszard Fałek (niezależny) wyjaśnia, że nie wszyscy mają TV Dami. - Kto wie z regionu z Mazowsza albo w Polsce, że dziś w Radomiu odbywa się Festiwal Poezji Śpiewanej? Zapycha się często programy nieistotnymi informacjami. Radom to nie tylko Chytra Baba. W ocenie prawnika z punktu widzenia formalnego pomysł ws. "Kuriera Radomskiego" może być w formie uchwały. Uchwała nie została przyjęta: 2 za, 14 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
10.57 Informacja o pracy komisji rewizyjnej.
11.14 Radni Mirosław Rejczak (PiS) odnosi się do raportu z realizacji strategii rozwoju Radomia na lata 2008-2020 i pyta się o udział w projekcie poszczególnych komisji. Wiceprezydent Anna Białkowska zapowiedziała, że radny odpowiedź w tej kwestii otrzyma na piśmie.
11.16. Ocena zasobów pomocy społecznej.
11.20 Sprawozdanie z realizacji programu Karta rodzina Plus za 2014 rok.
11.22 Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami gminy za lata 2013-2014.
11.27 Rada Miejska przyjęła patronat honorowy nad Marszem dla Życia i Rodziny. Przewodniczący Rady Miejskiej skierował do prezydenta Radomia prośbę o zabezpieczenie środków finansowych na zakup sprzętu do liczenia głosów.
11.29 Radni zakończyli obrady.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>