Jak mówili nam studenci, wywiozą ze „Słowackiego” i naszego miasta same dobre wspomnienia. Prowadzili nie tylko lekcje związane z tradycją i kulturą swoich narodów, ale zwiedzali też Radom i byli na wycieczce w Lublinie. Wszyscy troje wystąpili także w walentynkowym konkursie karaoke „Serce w piosence” w szkole i zaśpiewali po polsku „Ona tu jest…”. Z Radomia pojechali na kolejną turę projektu do Kozienic.
Fayssal Ghemmour z Algierii studiuje dziennikarstwo, napisał książkę i pracuje charytatywnie ucząc biedne dzieci Berberów języka angielskiego. W Radomiu był goszczony przez Darka Pfaua z klasy 2a. Był bardzo uprzejmy, bez przerwy powtarzał „Dzień dobry, dziękuję, przepraszam”. - Szybko i chętnie uczy się języka polskiego, ma bardzo dobrą wymowę, przygotował powitanie i pożegnanie po polsku – opowiada nauczycielka angielskiego w IX LO, Adriana Kamienik.
Najbardziej Fayssalowi smakowały polskie zupy i pierogi. W Radomiu pierwszy raz w życiu grał w kręgle. Swojej gospodyni, mamie Darka, ofiarował tradycyjną suknię algierskiej kobiety.
Kristi Gergaia z Gruzji zamieszkała w domu Nikoli Głowackiej z 1a. Studiuje filologię angielską w Kutaisi, drugim co do wielkości mieście Gruzji. W „Słowackim” uczyła m.in tradycyjnego tańca gruzińskiego.
- Bardzo ciepła, przyjacielska i wrażliwa. Bardzo zaprzyjaźniła się z naszą rodziną. Gdy pierwszy raz jadła rosół, myślała, że to rodzaj spaghetti z wodą. Zasmakowały jej pierogi i placki ziemniaczane – opowiada Nikola Głowacka. Dla swoich gospodarzy Kristine przygotowała tradycyjne danie gruzińskie, rodzaj pizzy z serem.
Jose Milton Albano z Brazylii zamieszkał u Karola Chochoła z 1b. Skończył prawo. Podkreślał, że mimo różnego klimatu, Polacy i Brazylijczycy są bardzo podobni. Nie przeżył w Polsce żadnego szoku kulturowego, bo, jak powiedział, jesteśmy bardzo ciepli, życzliwi i gościnni. Jego ulubione polskie danie to pierogi. Dla swoich gospodarzy przygotował tradycyjny czekoladowy deser brazylijski, czyli brigadeiro.
Jose mieszka w stanie Parana, którego stolicą jest Kurytyba. Emigranci w Polski w Kurytybie stanowią ok. 70% ogółu mieszkańców. Miasto jest głównym ośrodkiem skupiającym Polonię w Brazylii. Na przełomie 19 i 20 wieku ok. 130 000 Polaków wyemigrowało do Brazylii i osiedliło się w stanie w którym mieszka Jose.
IX LO im. Słowackiego wzięło udział w Projekcie PEACE Cross-cultural Understanding organizowanym przez studentów z AIESEC SGH w Warszawie już po raz dziewiąty. Celem projektu jest łamanie barier kulturowych, stereotypów i szerzenie tolerancji. W poprzednich szkoła gościła studentów z Indii, Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Brazylii, Peru, Argentyny i Rosji, Singapuru, Indonezji, Ukrainy, Kolumbii i Japonii.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>