Raport Kuratorium Oświaty w Warszawie ma odpowiedzieć na pytanie, czy szkoły w województwie mazowieckim są przygotowane do tego, aby przyjąć sześcioletnie dzieci. Pokazany w nim jest obecny stan szkół w wymiarze wielkoobszarowym: infrastruktury, przygotowania pedagogów, realizacjo podstawy programowej oraz właściwej realizacji i diagnozowania dziecka w wychowaniu przedszkolnym. Jest to pierwszy i zarazem reprezentatywny raport dla naszego kraju.
W województwie mazowieckim odsetek dzieci sześcioletnich w pierwszych klasach wzrósł z 1,3 proc. w roku szkolnym 2008/09 do 23 proc. w 2012/13. W nadchodzącym roku szkolnym w regionie radomskim z możliwości wcześniejszego wysłania do szkoły mogą skorzystać rodzice około 7,5 tysiąca sześcioletnich dzieci.
Jak twierdzi Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty, nowy system edukacji będzie wprowadzony bez szkody dla najmłodszych uczniów: - Wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Obniżenie wieku obowiązku szkolnego połączone jest z dostosowaniem programu klasy pierwszej do poziomu sześciolatków. Pozwala to na płynne przejście dzieci z przedszkola do szkoły.
Ważnym elementem przystosowania szkół do przyjęcia najmłodszych uczniów jest poprawa infrastruktury szkolnej. Z informacji przekazanej przez samorządy wynika, że 95 proc. badanych szkół podstawowych posiada sale dostosowane do potrzeb sześciolatków. Składają one się z dwóch części: edukacyjnej i rekreacyjnej. Aż 69 proc. szkół ma również odpowiednie place zabaw, a 57 proc. szkół wyodrębnioną dla sześciolatków świetlicę bądź jej część pomimo braku obowiązku w tym zakresie.
W Radomiu i okolicach 71 szkołom podstawowym przekazano ponad 6 mln zł na budowę lub modernizację placów zabaw, a 289 szkół otrzymało ponad 2 mln zł na zakup pomocy dydaktycznych: - Obniżenie wieku szkolnego powinno łączyć się z dostosowaniem infrastruktury szkół do potrzeb sześciolatków. Modernizacja dokonywana m.in. w ramach programu "Radosna Szkoła" wpływa nie tylko na poprawę jakości nauczania, ale także umożliwia stworzenie, istotnej dla najmłodszych dzieci przestrzeni do zabawy - powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
Nauczyciele pracujący w pierwszych klasach mają odpowiednie kwalifikacje do pracy z sześciolatkami. W szkoleniach z zakresu pracy z dziećmi sześcioletnimi, prowadzonych przez placówki doskonalenia zawodowego, uczestniczyło około 10 tys. pedagogów z regionu radomskiego. Dotyczyły one różnych aspektów pracy z dzieckiem m.in. diagnozy gotowości szkolnej, nauki przez zabawę czy też zastosowania technologii informacyjnych w nauczaniu.
Odsetek zgłoszeń związanych z realizacją obowiązku szkolnego przez sześciolatki w latach 2009-2013 był znikomy - tylko 157 zgłoszeń. Według danych raportu przygotowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie nie przekroczył w żadnym roku pół procenta: - Każde zgłoszenie jest wyjaśniane przez pracowników Kuratorium bezpośrednio z dyrektorem szkoły, który odpowiada za właściwą organizację pracy z uczniem w szkole. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dyrektor jest zobowiązany do ich usunięcia - zapewnia Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Czy wysłanie sześcioletniego dziecka do szkoły jest dobrym pomysłem? Artur Ziółek, ojciec uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 na początku miał pewne obawy, jednak stwierdza, że to była słuszna decyzja: - Największym pytaniem, na które nie potrafiliśmy sobie z żoną odpowiedzieć było to, czy to nie jest za wcześnie i czy nie odbierzemy córce dzieciństwa. Co się okazało, sala lekcyjna w dużej mierze przypomina pokoje dziecinne. W pierwszym roku odbywa się nauka za pomocą zabawy, a także przyswojenie do obcowania w szkole - mówi Ziółek - Bardzo często dziecko w ciągu tych czterech lub pięciu godzin lekcyjnych ma więcej zabawy niż nie jeden rodzic mógłby mu zaproponować w tym czasie w domu - dodaje.
Od przyszłego roku szkolnego sześciolatkowie obowiązkowo rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z projektowanymi zmianami obowiązek szkolny ma w roku 2014 objąć tylko te dzieci, które urodziły się w pierwszym półroczu 2008 roku. Jeszcze w tym roku, do końca września, rodzice mogą zadecydować o posłaniu sześciolatka do szkoły.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>