- Eurocamp to świetne doświadczenie dla młodych ludzi, dające im możliwość bezpośredniego kontaktu z różnymi europejskimi regionami, doświadczania podobieństw i różnic kulturowych – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna w mieście za politykę społeczną.
Każdego roku około 90 młodych kilkadziesiąt młodych osób z krajów europejskich zapraszanych jest na trzytygodniowe pobyty, w celu poznania się i wspólnego wykonywania pożytecznej pracy w ramach wcześniej zaplanowanych programów. Opiekę nad uczestnikami sprawują organizatorzy. Młode osoby mogą rozwijać i nabywać umiejętności potrzebne do radzenia sobie ze zmianami społecznymi. Program projektu wypełniony jest międzykulturowymi spotkaniami, szkoleniami, rundami dyskusyjnymi, kursami językowymi, seminariami.
W tym roku spotkanie Eurocampu odbyło się w Magdeburgu – mieście partnerskim Radomia. Udział w nim wzięła młodzież z 30 krajów europejskich. Radom reprezentowali Olga Brzeska, Ewelina Grabowska i Jacek Dobosz.
- W naszej pamięci pozostanie na pewno „Kulturnacht”, czyli noc, w czasie której uczestnicy prezentowali swoje kraje nie tylko od strony geograficznej czy kulturowej, lecz również kulinarnej. Mieliśmy zatem okazję skosztować smaków naszego kontynentu – wspominają młodzi radomianie
Uczestnicy Eurocampu wykonywali użyteczne prace na rzecz lokalnej społeczności, mając do wyboru np. budowę ogrodzenia boiska, przebudowę zagrody dla zwierząt, konstruowanie ławek itp. Dużo satysfakcji sprawiło im przygotowanie spektaklu pantomimy na temat tego, jak wyobrażają sobie język, szkolnictwo, rozwój Europy w 2050 roku.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>