– Władze samorządowe mogą jednak tworzyć dobre warunki do lokalnego wsparcia. Dobrym tego przykładem jest Radom. Wiele miejscowości tworzy specjalne warunki, by przemysł zbrojeniowy się rozwijał, np. Stalowa Wola. Każdy ma swoją specyfikę – mówi Stanisław Wziątek.
Trwa konsolidacja polskiego przemysłu obronnego. Skupiać się ma ona wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej z siedzibą w Radomiu i łączyć podmioty m.in. w Stalowej Woli, Dęblinie, Siemianowicach Śląskich, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Kaliszu czy w Radomiu właśnie.
W opinii części posłów opozycji działania resortu skarbu mogą doprowadzić do wprowadzenia tylnymi drzwiami podmiotów zagranicznych do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Stanisław Wziątek, uważa, że realizacja tego czarnego scenariusza byłaby groźna także dla samorządów. – Widzę dużą skalę ryzyka. W związku z tym, będąc całym sercem za tym, by konsolidacja się udała, spotkania z ministrem skarbu mają albo rozwiewać wszystkie wątpliwości, albo przynajmniej transparentnie pokazywać, jakie są problemy i jaka jest droga ich rozwiązania. Ostatnio pojawiają się wypowiedzi, z których wynika, że minister skarbu nie do końca wie, jak dalej sytuacja będzie się rozwijać – mówi Stanisław Wziątek.
Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji obrony wolna gra rynkowa może doprowadzić do tego, że to, co jest ogromnym potencjałem, w dużej części może zostać utracone. – Dla polskiej gospodarki, szczególnie dla przemysłu zbrojeniowego i zainteresowanych samorządów, będzie to katastrofa – uważa Stanisław Wziątek.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>