Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Prezydent Kosztowniak: To niezwykle istotny fakt w historii Radomia. Członkowie komitetu uhonorowani

mbas 2013-11-12 15:00:00

- To spotkanie jest nietypowe, ale bardzo ważne. Chcemy dziś lepiej poznać historię pomnika, pod którym od wielu lat obchodzimy najważniejsze uroczystości państwowe. Dziś mamy okazję podziękować tym, którzy się do tego przyczynili - mówił prezydent Andrzej Kosztowniak. We wtorek w Urzędzie Miasta wręczono medale osobom, które przyczyniły się do odbudowy Pomnika Czynu Legionów.

- Cała inicjatywa odbudowy pomnika zaczęła się oczywiście od działań Solidarności. Po wydarzeniach z 1976 roku, radomianie byli zastraszeni. Mieszkańcom brakowało siły, woli walki, duch w narodzie był słaby. Chcieliśmy zrobić coś, co zmieniłoby tą sytuację - tłumaczył Andrzej Sobieraj, pierwszy szef radomskiej Solidarności.

- Bardzo dobrym pomysłem wydała nam się odbudowa pomnika poświęconego Legionom Polskim. W 81. roku stworzyliśmy makietę i w miejscu, gdzie niegdyś stał pomnik zorganizowaliśmy potężna manifestację. Później nadszedł stan wojenny, za mną ciągnęło się śledztwo, bo przecież swoją działalnością ''biłem w sojusze''. Pomnika wybudować się nie udało - kontynuował.

Do pomysłu wrócono już po przemianach ustrojowych. - Zbliżała się okrągła rocznica odzyskania niepodległości. Był rok 1998. Poprosiłem wtedy Kazimierza Wlazłego, żeby pomógł mi w staraniach o odbudowę pomnika. Pomogło nam wiele osób. Czynnie do akcji włączyły sie Wodociągi Miejskie oraz Intersal. Czasu było mało, ale bardzo nam na tym zależało - podkreślał Sobieraj.

Niewiele osób to pamięta, ale uroczyste otwarcie pomnika mogło okazać się klapą. Projektant monumentu, rzeźbiarz Marek Szczepanik miał niewiele czasu na wykonanie modelu. Do tego doszły opóźnienia w odlewni. - To był mały cud, że udało nam się wtedy zdążyć. Na miejscu czekały tłumy ludzi, prosiliśmy biskupa o to, żeby przedłużał mszę, następnie bardzo wolno maszerowaliśmy pod pomnik, gdzie stał tylko cokół. Opóźnienie wyniosło kilka godzin, a pomnik legionisty eskortowała na sygnale policja - opowiadali zebrani goście z komitetu budowy.

- Uroczystość była bardzo piękna. Podniosła. Dziś wspominamy, że na otwarciu pierwszego pomnika był sam Marszałek Piłsudski. Na odsłonięciu tego odbudowanego istne tłumy zaangażowanych ludzi. Pomnik był nie całkiem skończony, spływała z niego patyna, ale to była wspaniała chwila - wspominał Sobieraj.

Co ciekawe pomnik zaraz po otwarciu... zniknął z Radomia na trzy dni. Wrócił do odlewni, gdzie został poddany kosmetycznym poprawkom.

Medale Miasta Radomia z tej okazji otrzymali: Eugeniusz Pastuszka, Andrzej Sobieraj, Zdzisław Podkowiński, Kazimierz Wlazło, Ryszard Fałek, Jan Rejczak, Leszek Trzeciak, Marek Michoń, Jan Kołdej, Wojciech Janik, Tadeusz Zuchowicz, Marek Puternicki, Szczepan Kowalski, Marek Szczepanik.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych