Pytania zostały opracowane przez specjalistów z Ośrodka Terapii Uzależnień.
1. Czy zdarzyło Ci się pić alkohol w ukryciu lub chować go przed bliskimi?
2. Czy zdarzyło się, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia, kogo nie uważasz za wroga zwrócił Ci uwagę że pijesz za często lub zbyt dużo?
3. Czy bywały w Twoim życiu takie okresy, kiedy zastanawiałeś się nad ograniczeniem swojego picia?
4. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że odezwało się w Tobie poczucie winy albo wstyd z powodu Twoich zachowań lub ich skutków po wypiciu alkoholu?
5. Czy przypadkiem nie zrezygnowałeś, na rzecz picia, z pewnych innych przyjemności czy zainteresowań/hobby?
6. Czy masz wrażenie że coraz więcej czasu zajmuje Ci "odzyskiwanie formy" po piciu czy też odrabianie zaległości powstałych podczas picia?
7. Czy kiedykolwiek odczuwałeś silną potrzebę wypicia lub tzw. "głód" alkoholu?
8. Czy kiedykolwiek piłeś alkohol żeby poprawić sobie kiepskie samopoczucie po "przepiciu" ?
9. Czy obecnie Twój organizm reaguje na alkohol inaczej ? To znaczy czy czujesz że masz np. "mocniejszą" lub "słabszą" głowę?
10. Czy zdarzało Ci się pić alkohol np. wbrew zaleceniom lekarza lub pomimo kłopotów finansowych / problemów rodzinnych?
Jeśli na choćby trzy z postawionych powyżej pytań podpowiedziałeś TAK - nie ulega wątpliwości, że powinieneś zgłosić się do specjalisty, który najtrafniej i bardziej dokładnie zdiagnozuje Twoje problemy i pomoże znaleźć ich rozwiązanie. Powyższy test ma charakter tylko orientacyjny - jego zadaniem jest pomóc rozpoznać pierwsze symptomy choroby alkoholowej.
Pamiętaj o tym, ze nadużywanie alkoholu ma wiele negatywnych konsekwencji, które dotykają nie tylko Ciebie, ale także Twoich bliskich i współpracowników. Wśród najważniejszych należy wyliczyć problemy społeczne ( jak np. rozpad więzi emocjonalnych, przemoc, demoralizacja, zubożenie, bezrobocie, samobójstwa, bezdomność, czy konflikty z prawem) oraz zdrowotne, które dotykają zarówno sfery fizycznej (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze), jak i psychicznej (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość).
Mimo tak groźnie brzmiących przestróg, to jeszcze nie koniec zagrożeń jakie czają się wraz ze wzrostem dawek i częstotliwością picia alkoholu. Przekraczanie kolejnych granic może w końcu doprowadzić do uzależnienia.
Każdy z nas może indywidualnie reagować na alkohol, dlatego odpowiedzi na przedstawione tu pytania są tylko wskazówkami, które należy brać pod uwagę chcąc upewnić się, czy picie jest bezpieczne. Nie ma jednak uniwersalnych kryteriów do diagnozy bezpiecznego picia, a odpowiedzi na „nie”, wcale nie gwarantują, że osoba pijąca alkohol nie uzależni się.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.