Po zapoznaniu się z pismem, władze Radomia podtrzymują swoje stanowisko, zawarte w przesłanym wcześniej do Marszałka Województwa liście intencyjnym. Propozycją władz Radomia było bowiem i pozostaje nadal sfinansowanie utworzenia muzeum nie z budżetu Mazowsza, a ze środków europejskich w kolejnej perspektywie unijnej. Kwestie problemów budżetowych województwa mazowieckiego wynikające z „janosikowego” nie mają więc w sugerowanym przez władze Radomia wariancie istotnego wpływu na sfinansowanie tej placówki. Tym samym, proponowane przez Radom rozwiązanie pozostaje aktualne.
Przypomnijmy: popierając zgłoszoną przez społeczników ideę potrzeby utworzenia w Radomiu Muzeum Historii Miasta, Prezydent Radomia na początku czerwca zaproponował Marszałkowi Województwa podpisanie listu intencyjnego w tej kwestii.
Gmina Miasta Radomia wyraziła w nim gotowość, po uprzednim podjęciu przez Radę Miejską stosownych uchwał, przekazania na potrzeby utworzenia muzeum nieruchomości pomiędzy ul. Rwańską, ul. Grodzką i Rynkiem i jednocześnie przejęcia od Samorządu Województwa Mazowieckiego nieruchomości położonej przy ul. Rynek 4/5, z przeznaczeniem na cele kulturalne.
Po stronie samorządu województwa byłoby przeprowadzenie remontu, adaptacji i wyposażenia obiektu na potrzeby muzeum, natomiast Gmina Miasta Radomia gotowa jest z zachowaniem przepisów prawa partycypować w kosztach tych prac, zabezpieczając wkład własny na realizację inwestycji przy wykorzystaniu funduszy europejskich, wynoszący do 15% kosztów inwestycji. W proponowanym przez Prezydenta Radomia liście intencyjnym zapisana jest także gotowość obu stron do starań o pozyskanie funduszy unijnych na sfinansowanie utworzenia muzeum, zaś kwestie współfinansowania utrzymania nowej placówki miałoby określać odrębne porozumienie.
Na temat utworzenia muzeum historii Radomia odbyło się w Urzędzie Miejskim kilka spotkań z udziałem Aleksandra Sawickiego (Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia), Marcina Kępy (Radomskie Towarzystwo Naukowe), historyków Adama Duszyka i Dariusza Kupisza, Mariusza Mroza (Spółka Rewitalizacja), Adama Zielezińskiego (Muzeum im. Jacka Malczewskiego), Jakuba Kowalskiego (komisja kultury Rady Miejskiej), a także prowadzona jest korespondencja z samorządem województwa - właścicielem Muzeum im. Jacka Malczewskiego, którego oddziałem miałoby być nowe muzeum.
Z korespondencji tej wynika, że Zarząd Województwa pozytywnie odniósł się do pomysłu utworzenia muzeum historii miasta i poprosił o dodatkowe informacje na temat warunków organizacyjno-finansowych funkcjonowania placówki, dając tym samym sygnał, że jest zainteresowany jej ideą.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Muzeum Historii Radomia powstanie dzięki środkom unijnym?
W odpowiedzi na zaproponowany przez władze Radomia list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Historii Radomia Zarząd Mazowsza potwierdził swoje uznanie dla wartości tej inicjatywy. Jednocześnie poinformował, że ze względu na bardzo trudną sytuacje finansową województwa, do momentu rozstrzygnięcia problemu tzw. „janosikowego”, zarząd województwa mazowieckiego nie jest w stanie podjąć pozytywnej decyzji w tej kwestii.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu