„Jest w tych wstępach jakaś siła”. Tymi słowami przywitał wszystkich obecnych na Skaryszewskim Jarmarku Końskim burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.
Król Władysław IV nadał w 1633 roku tej miejscowości przywilej odbywania corocznego jarmarku w pierwszy wstępny poniedziałek wielkiego postu. Dlatego dzisiaj na ulicach Skaryszewa możemy zobaczyć przepiękne klacze i ogiery (co jest największą atrakcją), ale też kucyki, papugi, pieski i inne zwierzaki.
Oprócz jarmarku końskiego w Skaryszewie na kilku łączących się ulicach jest też Aleja Twórców Ludowych. Tam prezentują swoje wyroby m.in. rzemieślnicy, kowale, rękodzielnicy, piekarze, masaży. Na scenie obok kościoła występuj różne zespoły ludowe, grając i zabawiając przechodniów.
W stajni Hubertus odbywały się natomiast pokazy koni. Można było się dowiedzieć o praktycznym wykorzystaniu konia w rolnictwie czy hipoterapii. Uczestnicy mogli pogłaskać, zrobić sobie zdjęcie, a nawet przejechać się na wybranych koniach. Wśród tłumu ludzi słychać było różne języki tj. czeski czy rosyjski, co świadczy o skali tego wydarzenia. J
armark odwiedzają nie tylko handlarze, ale również miłośnicy koni, całe rodziny z dziećmi. Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z koniem ich zakupem oraz oceną między innymi "przebijanie ceny i litkup."
Zazwyczaj na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest około 1.000 - 1.500 koni, a na jarmarku pojawia się do 10.000 osób. Jest to największy w Polsce, a być może w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych. Tegoroczne WSTĘPY odbywają się w dniach 23 - 24 lutego 2015 roku
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>