Z roku na rok chętnych do udziału wolontariacie studenckim przybywa. – W ostatnim czasie wolontariat staje się coraz bardziej popularny, dlatego stajemy się coraz mocniejsi. „Projektor” to program realizowany długofalowo w dwóch blokach. Pierwszy wpasowuje się w rok akademicki, drugi odbywa się w trakcie wakacji – mówi Agnieszka Brzeska, koordynatorka projektu w Radomiu.
„Projektor”, jako ogólnopolski projekt wystartował w miastach akademickich w 2006 roku. Radom do inicjatywy dołączył w 2008 roku. Obecnie bierze w nim udział 20 miast.
W ramach projektu studenci odwiedzają szkoły w małych miastach i miasteczkach (do 20 tys. mieszkańców), by w uczniach, którzy mają ograniczony dostęp do kultury i rozrywki rozwinąć pasję i zaszczepić chęć do zdobywania wiedzy. – Program działa w myśl wyrównywania szans. Często uczniowie, do których jeździmy nie mają możliwości obcowania z kulturą, z różnymi zjawiskami społecznymi czy wielkomiejską rozrywką. Studenci jadąc do nich pokazują, że warto zdobywać wiedzę, rozwijać się i marzyć, a miejsce, w którym żyją wcale nie musi ich ograniczać – dodaje Agnieszka Brzeska.
W ciągu bloku wakacyjnego, który trwał przez lipiec, sierpień i wrzesień, radomscy studenci zrealizowali 30 projektów, co oznacza, że po pięć dni gościli w 30 szkołach w Polsce. W 2-3 osobowych grupach odwiedzili różne zakątki Polski. Zajęcia prowadzone były do południa. Po nich studenci mieli czas dla siebie - wówczas zwiedzali. W ciągu roku akademickiego studenci jeżdżą do miejscowości wokół miast, w których studiują. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest wpisanie się na listę, która jest nieustannie otwarta zarówno dla szkól, jak i studentów.
Studenci, którzy biorą udział w wolontariacie, są przedstawicielami nie tylko kierunków humanistycznych. – Najczęściej są wśród nich studenci pedagogiki i psychologii, ale nie tylko! Ostatnio dołączyli do nas studenci chemii, fizyki czy elektrotechniki – wymienia koordynatorka „Projektora” w Radomiu. – Dzięki wolontariatowi studenci uczą się pracy w grupie, koordynowania zespołem, poznają nowych ludzi i nawiązują przyjaźnie. Właśnie dlatego warto do nas dołączyć – zachęca Brzeska.
Program zapewnia zaplecze finansowe, ubezpieczenie oraz zwrot kosztów dojazdu. Natomiast szkoła, do której jedzie dana grupa studentów – lokum, którym najczęściej jest szkolna sala z dostępem do węzła sanitarnego.
www.projektor.org.pl
Zrealizowali 30 projektów w 90 dni
„Projektor” działa w Radomiu od 4 lat. Co roku około 100 studentów odwiedza odlegle zakątki Polski by w uczniach z małych miejscowości zaszczepić pasję i chęć do zdobywania wiedzy.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu