Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Zostań przewodnikiem

Roksana Kowalewska 2012-11-02 10:00:00

Czym się różni przewodnik od pilota wycieczek? Jak, gdzie zdobyć uprawnienia i ile to kosztuje? PTTK ogłasza nabór na kurs przewodnika turystycznego terenowego po województwach świętokrzyskim i mazowieckim.

PTTK nie pierwszy raz organizuje tego typu kurs. Ostatni odbył się w 2009 roku, po 10 latach przerwy. - Podczas tamtego kursu uzupełniliśmy braki w  przewodnikach, potem nie było zapotrzebowania. Może 4-5 osób w roku zapytało o możliwość zdobycia uprawnień. Obecnie jest coraz więcej wiekowych przewodników, brakuje osób młodych, a przede wszystkich osób ze znajomością języka angielskiego. Stąd ten kurs – mówi Łukasz Sobol, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Radomiu.

Nabór na przewodnika prowadzony będzie do 15 listopada. - Już jest kilka osób, które mają uprawnienia pilota wycieczek i chcą poszerzyć swoje umiejętności. Wiele osób myli przewodnika turystycznego z pilotem. Przewodnik przede wszystkim odpowiada za merytoryczną część wycieczki, przekazuje wiedzę krajoznawczą, historyczną czy geograficzną danego terenu. Pilot natomiast opiekuje się grupą, załatwia wszelkie formalności, zakwaterowanie, itp. Pilot ma wiedzę ogólną o terenie. Najlepiej jednak połączyć uprawnienia przewodnika z pilotem, to jest bardziej kompleksowe – wyjaśnia prezes PTTK.

Kurs obejmuje 225 godzin zajęć, w tym wykłady i ćwiczenia oraz 12 obowiązkowych wycieczek terenowych. W czasie kursu uczestnicy poznają historię regionu, jego atrakcje turystyczno-krajoznawcze, a także opanują niezbędną wiedzę z zakresu metodyki prowadzenia wycieczek. Kurs obejmuje wiedzę na temat województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, z wyłączeniem Warszawy. Żeby oprowadzać po stolicy trzeba zrobić odrębny kurs. Ogółem kurs trwa pół roku, w ciągu miesiąca jest 40 godzin wykładów.

- Kurs to nie tylko wiedza merytoryczna z zakresu krajobrazu, historii, geografii i etnografii. Uczestnicy poznają także historię Polski oraz historię sztuki w zarysie. Zdobędą także wiedzę z pierwszej pomocy, przepisów prawnych, zasad zawierania umów o pracę. Ważną umiejętnością, jaką zdobędą, jest także specyfika mówienia do grupy. Inaczej mówi się do dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych. Posłużą temu jedna lub dwie lekcje instruktażowe – dodaje Sobol.

Koszt to 1200 złotych, jest możliwość uregulowania opłaty w trzech ratach. Nie są to wygórowane koszty, zważywszy, że kurs obejmuje wiedzę z dwóch województw, wykłady oraz 12 wycieczek. Półroczny kurs wieńczy egzamin państwowy w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, który zapewnia dożywotnie uprawnienia przewodnika. Egzamin wiąże się  z dodatkowymi kosztami (ok. 240 złotych).Egzamin składa się z trzech części: pisemnego testu, ustnej odpowiedzi oraz części praktycznej czyli oprowadzenia wycieczki. Jeżeli powinie się noga jest możliwość powtarzania danej części, do skutku, za dodatkową opłatą przypisaną do danego etapu.

Czy da się utrzymać z bycia przewodnikiem? - Przewodnik to wolny zawód. Znam jedną osobę, która się z tego utrzymuje. Dla reszty osób do dodatkowe zajęcie – mówi Sobol.

PTTK od kilku lat współpracuje z miastem organizując wycieczki, głównie dla szkół. Zawsze są one związane z konkretnym tematem lub obchodami. W tym roku tematem wycieczek jest 200-lecie cmentarza przy ul. Limanowskiego, w przyszłym będzie to 150 rocznica powstania styczniowego.

Zgłoszenia na kurs przyjmowane są do 15 listopada 2012 roku przez biuro Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu lub telefonicznie: 604-567-218, 694-487-180. Zgłoszenie można przesłać także mailem na adres: wpawelczyk@wp.pl.

Warunkiem przystąpienia do egzaminu państwowego jest ukończenie 18 lat ( w chwili zdawania egzaminu), posiadanie średniego wykształcenia, posiadanie stanu zdrowia umożliwiającego wykonywanie zadań przewodnik turystycznego. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych