Regulamin nadawania tytułu komisja dyskutuje od kilku miesięcy. Na dzisiejszym posiedzeniu zdecydowano ostatecznie o jego kształcie.
Honorowym obywatelem Radomia może zostać osoba – także nieżyjąca, która ma wybitne zasługi nie tylko dla miasta, ale także dla Polski. Tytuł rada miejska nadawać będzie nie częściej niż dwa razy w trakcie kadencji. Z wnioskiem o takie uhonorowanie ma prawo wystąpić grupa minimum 10 radnych, prezydent oraz minimum tysiąc radomian, ale tylko tych, którym przysługuje czynne prawo wyborcze. Wnioski – zawierające życiorys kandydata na honorowego obywatela oraz listę jego zasług – można będzie składać do przewodniczącego rady miejskiej przez całą kadencję, ale komisja kultury rozpatrywać je ma grupowo: w połowie kadencji i pod jej koniec.
Osoba, której radni nadadzą tytuł honorowego obywatela, otrzyma dyplom i statuetkę. Zostanie też wpisana do specjalnej księgi honorowych obywateli Radomia, a jej zdjęcie wraz z krótką notką biograficzną trafi do galerii w holu USC, gdzie odbywają się posiedzenia rady miejskiej.
Tytuł honorowego obywatela Radomia może także zostać odebrany. Decyduje o tym rada, w głosowaniu, a wniosek powinien złożyć prezydent, grupa minimum 10 radnych lub tysiąc dorosłych radomian. Pozbawienie przywileju honorowego obywatelstwa następuje w przypadku, gdy obywatel „dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny tego tytułu”.
Członkowie komisji kultury przyjąć regulamin nadawania honorowego obywatelstwa zamierzają przed Wielkanocą. Niewykluczone, że cała rada zajmie się nim podczas kwietniowej sesji.
Zasady dla honorowego obywatela
Na wniosek prezydenta, minimum 10 radnych lub tysiąca dorosłych radomian oraz nie częściej niż dwa razy w trakcie kadencji – komisja kultury i promocji miasta ustaliła zasady przyznawania honorowego obywatelstwa Radomia.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu