W porządku obrad poniedziałkowej sesji rady miejskiej znalazł się punkt o powołaniu Doraźnej Komisji ds. Wyboru Ławników. W jej skład wejdą radni, którzy będą weryfikować pod względem formalnym wszystkie zgłoszenia.
- Jesienią rada wybierze 71 ławników do Sądu Okręgowego z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz 4 z zakresu prawa pracy, a także do Sądu Rejonowego odpowiednio 16 i 23 ławników – mówi portalowi Radom24.pl Michał Łabądź, kierownik Biura Rady Miejskiej w Radomiu.
W Radomiu zawsze liczba chętnych zdecydowanie przewyższała liczbę wybieranych ławników. W tej kadencji (o ile w życie wejdą nowe przepisy) jednak zainteresowanie może być mniejsze, gdyż kandydat na ławnika na własny koszt musi przeprowadzić badania lekarskie (wydatek ok. 30 zł), przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (opłata 50 zł) oraz wykonać niezbędne fotografie. Tak więc łączny wydatek wyniesie około 100 zł, ale osoba składająca zgłoszenie nie ma przecież gwarancji, że zostanie wybrana.
Zgłoszenia przyjmowane będą do końca czerwca, na razie jednak procedura nie została uruchomiona, bowiem Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
- Oczekujemy na podpis prezydenta RP i zakończenie procesu legislacyjnego. Gdy tylko ustawa wejdzie w życie, uruchomimy proces przyjmowania zgłoszeń – dodaje Michał Łabądź.
Jeżeli proces uda się wprowadzić we właściwym czasie, co wcale zdaniem kierownika BRM pewne nie jest, kandydatów na ławników zgłaszać będą mogli:
1) prezesi właściwych sądów;
2) stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych;
3) grupa co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.
Jest więc po zmianach kilka nowych rozwiązań, m.in. obecne prawo dopuszcza wybór na ławnika osoby prowadzącej działalność gospodarzą, nie może natomiast nim zostać radny już nie tylko danej gminy, ale również powiatu i województwa. zamiast 25 teraz kandydata może zgłosić 50-ciu obywateli.
Jeżeli jednak nie uda się zakończyć procesu legislacyjnego we właściwym terminie, wybory zostaną przeprowadzone na starych zasadach.
* * * * * * *
Kto może być ławnikiem?
Ten kto:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru,
3) ukończyła 30 lat,
4) jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
5) nie przekroczyła 70 lat,
6) jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
7) posiada co najmniej wykształcenie średnie.
Kto nie może być ławnikiem?
Ławnikami nie mogą być:
1) osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
2) osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
3) funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
4) adwokaci i aplikanci adwokaccy;
5) radcy prawni i aplikanci radcowscy;
6) duchowni;
7) żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
8) funkcjonariusze Służby Więziennej;
9) radni gminy, powiatu i województwa.
Niezbędne dokumenty do zgłoszenia:
Kandydat na ławnika potwierdza wyrażenie zgody na kandydowanie własnoręcznym podpisem w odpowiedniej rubryce karty zgłoszenia.
Do karty zgłoszenia kandydat na ławnika ma obowiązek załączyć:
1) informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby,
2) oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
3) oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona,
4) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika,
5) dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Dokumenty te muszą być opatrzone aktualną datą, nie starszą niż 30 dni (wcześniej było to 90 dni) przed dniem zgłoszenia.