Uroczystość Bożego Ciała to jedna z dziesięciu najważniejszych uroczystości Kościoła katolickiego. Dlatego od wieków obchodzi się Oktawę tej uroczystości, kończącą ośmiodniowe obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. Po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym kapłan błogosławi przyniesione przez wiernych wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Lud wraz z kapłanem prosi Boga, aby swą wszechmocną opieką otaczał pola, łąki i lasy, strzegł przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce i plony.
Po zakończonej Oktawie brano ziemię i kładziono na polach prosząc Boga o dobre plony, a wianki wieszano na ścianach domostw. Wianki te miały ciekawe zastosowanie. Otóż gdy zmarł jakiś domownik wianki kładziono mu pod głowę. Zmielone także zioła z tychże wianków podawano z wodą chorym zwierzętom aby przywrócić je do zdrowia.
Dla katolików udział w obchodach święta Bożego Ciała, jest prawdziwym wyznaniem wiary i jeszcze bardziej jednoczy Jezusem Chrystusem. Przyniesione wianki są symbolem ludzkiej pracy, którą uświęca zjednoczenie z Chrystusem Eucharystycznym. Oktawa Bożego Ciała jest szczególnym czasem łaski, dlatego Kościół Katolicki zachęca, aby wierni nie zmarnowali okazji do zdobycia tych łask i jak najpełniej z nich korzystali.
W czasie radomskiej procesji kończącej Oktawę Bożego Ciała, przy każdym z czterech ołtarzy, proboszcz katedry ks. prałat Edward Poniewierski, prowadził na kanwie odczytywanych Ewangelii krótkie rozważania, na temat znaczenia Eucharystii w życiu wiernych i Kościoła, wskazując na stałą obecność Chrystusa, który bez względu na trudy i niepowodzenia ludzkiego losu, zawsze towarzyszy człowiekowi w drodze, nigdy go nie opuszcza. Przy trzecim ołtarzu, przy Urzędzie Stanu Cywilnego (Rady Miejskiej), ks. Poniewierski wskazał również na przykłady osób, które wierne Chrystusowi i Eucharystii, nie wahały się oddać życia, za drugiego człowieka i wierności Bogu, m.in. jednego z pięciu radomskich męczenników – błogosławionego Ks. Kazimierza Sykulskiego, proboszcza parafii katedralnej, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, który ze spokojem przyjął śmierć przez rozstrzelanie.
Przy drugim ołtarzu usytuowanym przy dawnej hali RZO (ul. Waryńskiego), ks. Poniewierski – przypominał natomiast, wielki entuzjazm i oddanie wiernych Chrystusowi eucharystycznemu, w czasie I Kongresu Eucharystycznego, który w Radomiu odbył się w 1930r. - Obecnie, kiedy obchodzimy 80 lecie, tamtych uroczystości, wspominamy również rzesze wiernych, które przybyły do Radomia z całej ówczesnej Diecezji Sandomierskiej, a było ich prawie 200 tys., aby umocnić wiarę ludu, w obecność Chrystusa w życiu każdego człowieka, umocnić go w mężnym wyznawaniu wiary i obecności w Najświętszym Sakramencie – mówił - proboszcz katedry. – A sama hala kongresowa (później RZO), w tempie dziś wręcz niezwykłym, powstała w ciągu czterdziestu kilku dni. Takiej wiary i takiego zapału potrzeba i nam dziś żyjącym.
Na zakończenie procesji, przy czwartym ołtarzu ( już w samej katedrze, ze względu na trwający remont katedry na zewnątrz), ks. dr Turzyński dokonał poświęcenia tradycyjnych wianków wyplecionych na Boże Ciało.