Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała w radomskiej Katedrze NMP

b 2012-06-15 09:47:00

W czwartek, uroczystą procesją zakończyła się Oktawa Bożego Ciała, które dla katolików jest jednym z dziesięciu najważniejszych świąt. Największa procesja zakończenia Oktawy przeszła ulicami Radomia z Katedry NMP. Mszy i procesji przewodniczył prorektor seminarium Duchownego w Radomiu, ks. dr Piotr Turzyński

Autor fotografii: Konrad Gałka (Bractwo Kurkowe w Radomiu)

Uroczystość Bożego Ciała to jedna z dziesięciu najważniejszych uroczystości Kościoła katolickiego. Dlatego od wieków obchodzi się Oktawę tej uroczystości, kończącą ośmiodniowe obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. Po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym kapłan błogosławi przyniesione przez wiernych wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Lud wraz z kapłanem prosi Boga, aby swą wszechmocną opieką otaczał pola, łąki i lasy, strzegł przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce i plony.

Po zakończonej Oktawie brano ziemię i kładziono na polach prosząc Boga o dobre plony, a wianki wieszano na ścianach domostw. Wianki te miały ciekawe zastosowanie. Otóż gdy zmarł jakiś domownik wianki kładziono mu pod głowę. Zmielone także zioła z tychże wianków podawano z wodą chorym zwierzętom aby przywrócić je do zdrowia.

Dla katolików udział w obchodach święta Bożego Ciała, jest prawdziwym wyznaniem wiary i jeszcze bardziej jednoczy Jezusem Chrystusem. Przyniesione wianki są symbolem ludzkiej pracy, którą uświęca zjednoczenie z Chrystusem Eucharystycznym. Oktawa Bożego Ciała jest szczególnym czasem łaski, dlatego Kościół Katolicki zachęca, aby wierni nie zmarnowali okazji do zdobycia tych łask i jak najpełniej z nich korzystali.

W czasie radomskiej procesji kończącej Oktawę Bożego Ciała, przy każdym z czterech ołtarzy, proboszcz katedry ks. prałat Edward Poniewierski, prowadził na kanwie odczytywanych Ewangelii krótkie rozważania, na temat znaczenia Eucharystii w życiu wiernych i Kościoła, wskazując na stałą obecność Chrystusa, który bez względu na trudy i niepowodzenia ludzkiego losu, zawsze towarzyszy człowiekowi w drodze, nigdy go nie opuszcza. Przy trzecim ołtarzu, przy Urzędzie Stanu Cywilnego (Rady Miejskiej), ks. Poniewierski wskazał również na przykłady osób, które wierne Chrystusowi i Eucharystii, nie wahały się oddać życia, za drugiego człowieka i wierności Bogu, m.in. jednego z pięciu radomskich męczenników – błogosławionego Ks. Kazimierza Sykulskiego, proboszcza parafii katedralnej, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, który ze spokojem przyjął śmierć przez rozstrzelanie.

Przy drugim ołtarzu usytuowanym przy dawnej hali RZO (ul. Waryńskiego), ks. Poniewierski – przypominał natomiast, wielki entuzjazm i oddanie wiernych Chrystusowi eucharystycznemu, w czasie I Kongresu Eucharystycznego, który w Radomiu odbył się w 1930r. - Obecnie, kiedy obchodzimy 80 lecie, tamtych uroczystości, wspominamy również rzesze wiernych, które przybyły do Radomia z całej ówczesnej Diecezji Sandomierskiej, a było ich prawie 200 tys., aby umocnić wiarę ludu, w obecność Chrystusa w życiu każdego człowieka, umocnić go w mężnym wyznawaniu wiary i obecności w Najświętszym Sakramencie – mówił - proboszcz katedry. – A sama hala kongresowa (później RZO), w tempie dziś wręcz niezwykłym, powstała w ciągu czterdziestu kilku dni. Takiej wiary i takiego zapału potrzeba i nam dziś żyjącym.

Na zakończenie procesji, przy czwartym ołtarzu ( już w samej katedrze, ze względu na trwający remont katedry na zewnątrz), ks. dr Turzyński dokonał poświęcenia tradycyjnych wianków wyplecionych na Boże Ciało.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych