Leczenie odbywa się na 24 dniowych turnusach w 80 ośrodkach uzdrowiskowych, na terenie całego kraju. Prawo do tej formy leczenia mają osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich, osoby pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz osoby pracujące, które są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy.
Krótko mówiąc ci wszyscy, którzy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne. Nie może zatem pojechać na taki turnus emeryt, chyba, że dodatkowo pracuje i składkę tę płaci.
- Nie wszystkie schorzenia kwalifikują do leczenia w ramach prewencji rentowej – mówi rzeczniczka radomskiego oddziału ZUS, Wiesława Sadowska-Golka. – Zakład kieruje na rehabilitację osoby rokujące powrót do pracy ze schorzeniami narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia i chorobami psychosomatycznymi. Nie otrzyma skierowania chory np. na wrzody żołądka czy na tarczycę.
Od dwóch lat ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii. Jego celem jest wspomaganie procesu dochodzenia do pełnej sprawności a w efekcie umożliwienie kobietom powrotu do zdrowia i pracy. Pacjentki znajdują się pod opieką zespołu fachowców, złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, rehabilitantów. Program leczenia jest kompleksowy, uwzględnia zabiegi rehabilitacyjne, fizykalne, terapię psychologiczną, edukację zdrowotną i promocję zdrowego stylu życia. Rodzaj i ilość zabiegów dostosowane są do indywidualnych możliwości i potrzeb pacjentki.
- W tym roku z programu dla kobiet po amputacji piersi skorzystało w naszym oddziale 6 osób.- mówi Wiesława Sadowska-Golka – Najczęściej z rehabilitacji korzystają pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu. Tych wysłaliśmy już do ośrodków uzdrowiskowych prawie 900.
Prewencja rentowa, której koszty w całości ponosi ZUS, jest korzystna i dla pacjentów i dla organizatora. Ubezpieczeni odzyskują zdolność do pracy a ZUS minimalizuje ewentualne wydatki na renty chorobowe czy długotrwałe zwolnienia lekarskie.
Podstawą do skierowania na rehabilitację jest orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS. W tej chwili czas oczekiwania na skierowania wynosi 3 miesiące.
Zainteresowanie rehabilitacją leczniczą w ZUS rośnie
Z roku na rok rośnie zainteresowanie rehabilitacją leczniczą, proponowaną przez ZUS. W radomskim oddziale z tej formy wspomagania zdrowia skorzystało już prawie tysiąc osób, czyli tyle ile przez cały ubiegły rok.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu