Organizatorami pierwszej edycji tych zmagań są Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów, a celem - budowanie dialogu mieszkańców z ich przedstawicielami w samorządzie lokalnym, integracja lokalnych wspólnot wokół rozwiązywania problemów gminy oraz skuteczniejszy przepływ informacji na poziomie lokalnym. Najlepsze gminy mają szansę na tytuł Super Samorządu 2011, który będzie wręczony na uroczystej gali w lutym przyszłego roku.
Do walki o ten tytuł stanęły 153 partnerstwa samorządów i organizacje pozarządowe z całej Polski. Nie ma jednak wśród nich stowarzyszeń z Radomia i Radomskiego, choć w latach ubiegłych w przedsięwzięciach firmowanych przez Masz Głos, Masz Wybór brały udział grupy z naszego miasta (Bractwo Rowerowe, Kocham Radom) oraz Iłży, Grabowa nad Pilicą i Nowego Miasta nad Pilicą.
Do zdobycia tytułu Super Samorząd 2011 konieczne jest zrealizowanie czterech zadań; punktowany jest sposób ich realizacji i efekty. Pierwsze zadanie polega na opracowaniu sposobu komunikacji między władzami lokalnymi a mieszkańcami, który zapewni zainteresowanym wygodny dostęp do informacji,a jednocześnie nie będzie jedynie wypełnieniem ustawowych obowiązków gminy. Ponadto uczestnicy konkursu muszą opracować założenia prowadzenia przez gminę konsultacji społecznych, głównie przy zagospodarowywaniu przestrzeni publicznej. Kolejne zadanie - „Otwarta gmina” - polega na zorganizowaniu posiedzenia rady lub komisji z udziałem mieszkańców, poświęconego rozwiązaniu konkretnego problemu. Ostatnie zadanie ma na celu zaangażowanie mieszkańców w proces realizacji planów gminy na 2012 rok, a polega na zorganizowaniu spotkania mieszkańców z władzami gminy, na którym wójt, burmistrz albo prezydent zaprezentuje założenia budżetowe na przyszły rok.