Środa 25 września
Aurelii, Kleofasa, Władysława
RADOM aktualna pogoda

Za zasługi dla świata, kraju i miasta, czyli kto honorowym obywatelem Radomia?

nika 2011-11-21 18:30:00

Komu i na jakich zasadach nadawać honorowe obywatelstwo Radomia? Będą się nad tym zastanawiać w najbliższą środę członkowie komisji kultury. Projekt regulaminu jest już gotowy.

Dotychczas Radom nie miał regulaminu, który określałby, kto może zgłosić kandydaturę honorowego obywatela, w jaki sposób powinien to uczynić, czy jak często tę godność w czasie kadencji nadawać. Jedynie w statucie miasta umieszczono rozdział poświęcony honorowemu obywatelstwo. Znalazły się tu jednak zapisy z ustawy samorządowej – tytuł nadaje rada miejska, a wręcza go przewodniczący RM podczas uroczystej sesji; honorowy obywatel otrzymuje dyplom i medal z brązu. Przysługuje mu ponadto prawo uczestniczenia w zwyczajnych i nadzwyczajnych posiedzeniach rady, bezpłatne przejazdy miejską komunikacją i takiż wstęp na miejskie imprezy. Może też zostać pochowany z honorami na komunalnym cmentarzu.

Radni przez ostatnie lata kierowali się więc praktyką. Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa mógł złożyć każdy – do Biura Rady Miejskiej albo do prezydenta czy przewodniczącego RM, skąd trafiał do komisji kultury. Ta go opiniowała i przedstawiała radzie na sesji. W poprzedniej kadencji ustalono, że godność będzie przyznawana dwukrotnie w czasie kadencji i tylko w tym przypadku, jeśli za nadaniem tytułu zdoła zagłosować cała rada.
Na rozpatrzenie czekają w komisji trzy wnioski o nadanie honorowego obywatelstwa – Stanisławowi Banaszkiewiczowi, długoletniemu nauczycielowi chemii w VI LO im. Jana Kochanowskiego, który wychował setki olimpijczyków, pochodzącemu z Radomia piosenkarzowi Jerzemu Połomskiemu oraz przedwojennemu prezydentowi miasta Józefowi Grzecznarowskiemu. Zwłaszcza ta ostatnia kandydatura wywołała solidny opór części radnych i wtedy pojawiły się głosy, że trzeba stworzyć zasady przyznawania honorowego obywatelstwa.

Projekt takiego regulaminu – na podstawie doświadczeń innych samorządów – właśnie został przygotowany i w najbliższą środę zajmie się nim komisja kultury i promocji.

Zgodnie z nim honorowym obywatelem Radomia może zostać „osoba fizyczna”, która ma wybitne zasługi dla świata, kraju i miasta we wszystkich dziedzinach wiedzy, kultury, sztuki, gospodarki i polityki. Do tej pory godność – zgodnie ze statutem miasta - mogła być nadana „obywatelowi polskiemu lub obcemu za wybitne zasługi dla kraju i miasta”. Członkowie komisji zdecydują, jak często w czasie trwania kadencji samorządu tytuł przyznawać.

Regulamin określa, kto może wnioskować o nadanie tytułu - na pewno minimum 10 radnych i prezydent, ale autorzy chcą pozostawić możliwość inicjatywy w tym względzie także dorosłym mieszkańcom Radomia. Jak liczna musiałaby być to grupa, okaże się podczas posiedzenia komisji kultury. Jej członkowie zdecydują też, jak długo wniosek będzie rozpatrywany. Dotychczas w tej kwestii panowała zupełna dowolność – jedne propozycje komisja rozpatrywała od razu, inne leżały nawet parę lat.

Honorowy obywatel otrzyma dyplom i statuetkę lub odznakę zaświadczające o jego godności. Powstanie ponadto Złota Księga Honorowych Obywateli Miasta Radomia.

Projekt regulaminu mówi także o możliwości pozbawienia tytułu. Rada mogłaby taką uchwałę podjąć, gdyby „nadanie godności nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd”(niestety, dokument nie precyzuje kogo – grupy obywateli? wnioskodawców? prezydenta? radnych?) albo honorowy obywatel „dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny tytułu”, np. został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Nie wiadomo jednak, jak miałaby wyglądać procedura odbierania tytułu – czy wystarczy wniosek zgłoszony przez jednego z radnych czy musi być grupa, czy to mają być wnioskodawcy przyznania tytułu, czy po prostu jeden radomianin albo jakaś grupa obywateli. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych