Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Za wcześnie na zmianę?

nika 2011-11-27 14:34:00

Parafianie chcą, by ul. Terenowej patronował ks. Szymon Chodowicz, zmarły w lutym tego roku proboszcz i budowniczy kościoła św. Piotra. Jednak niedawno przyjęty przez radnych regulamin mówi, że nazwę można nadać dopiero w pięć lat po śmierci patrona, a zmiana nazwy może nastąpić tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Pismo ponad stu parafian z prośbą o zmianę nazwy Terenowej na ks. Szymona Chodowicza trafiło do komisji kultury i promocji RM kilka miesięcy temu, niedługo po śmierci kapłana. Podkreślano w nim zasługi proboszcza, który nie tylko postawił kościół, ale także stworzył wokół tej świątyni prawdziwą wspólnotę. Wniosek jednak nie został rozpatrzony od razu, ponieważ rada za kilka dni miała uchwalić nowe zasady nadawania nazw ulicom i placom.

Zgodnie z nowym regulaminem prośba o nadanie nazwy ulicy trafia do wydziału geodezji UM, który sprawdza ją pod względem formalnym. Tak też się stało w przypadku ul. Terenowej. Wydział opinię w sprawie nazwy przygotował na środowe posiedzenie komisji kultury.

Koszt zmiany nazwy oszacowano na ok. 625 zł. Miasto musiałoby zapłacić za wymianę tabliczek z nowym patronem oraz za wymianę jednego prawa jazdy i jednego dowodu rejestracyjnego; w sumie to ok. 440 zł. Właścicielom posesji przy ul. Terenowej – zameldowanych jest tam siedem osób, w tym cztery pełnoletnie – pozostałoby zapłacić za zdjęcia do dokumentów oraz za tabliczki na budynki. Pracownicy wydziału geodezji zaznaczyli także, iż na zmianę nazwy ulicy nie zgadza się jeden z właścicieli posesji. Jego zdaniem, wniosek jest „dalece nieprzemyślany”, a sam ks. Chodowicz nie życzyłby sobie ani takiego sposobu uczczenia jego pamięci, ani takiego zamieszania i sprawiania kłopotu parafianom.

Wydział geodezji zaproponował, by wniosek parafian o nadanie ul. Terenowej imienia ks. Szymona Chodowicza odrzucić. Autorzy opinii przypominają, że obowiązuje nowy regulamin w sprawie nadawania nazw ulicom, a zgodnie z nim nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej, niż po upływie pięciu lat od śmierci upamiętnianej osoby. Odstąpić od tej zasady można tylko na uzasadniony wniosek prezydenta lub przewodniczącego RM, a taki nie wpłynął. Ponadto w tym przypadku mamy do czynienia ze zmianą nazwy, a tę można przeprowadzić tylko w „wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach”.

Komisja kultury nie zajęła na razie stanowisko – decyzję postanowiła odłożyć do następnego posiedzenia, które zaplanowano we środę, 30 listopada.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych