Ekspozycja zostanie otwarta w czwartek, 10 listopada o godz. 16. Wystawa obejmuje okres od statutów wiślicko-piotrkowskich sankcjonujących prawo zwyczajowe, poprzez Neminem Captivabimus (gwarantujące, że bez sądu więzić nikogo nie wolno), Nihil Novi (gwarantujące, że nowych obciążeń bez zgody parlamentu nakładać się nie będzie), konfederację warszawską (gwarantującą swobody religijne), po Konstytucję 3 Maja i utworzenie pierwszego ministerstwa oświaty - Komisji Edukacji Narodowej.
Wystawa – w listopadzie 2009 roku - prezentowana była w Parlamencie Unii Europejskiej, a jej pomysłodawczynią była poseł do Parlamentu Europejskiego Ewa Tomaszewska. Jak mówi, do zorganizowania ekspozycji zachęciło ją to, że nasi partnerzy często patrzą na Polskę z góry, czego wyrazem są nierzadko padające propozycje, by „się uczyć” od Francji czy Niemiec. Mimo iż w okresie, kiedy w Polsce przyjęta została pierwsza w Europie konstytucja, we Francji panował absolutyzm i dojrzewała rewolucja.
W trakcie wystawy odbędzie się konferencja dotycząca tradycji polskiego parlamentaryzmu. Wezmą w niej udział Ewa Tomaszewska i historyk, dr Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. Konferencja będzie miała charakter prezentacji, w trakcie której uczestnicy poznają tradycje polskiego parlamentaryzmu.