PO oskarżyła Prawo i Sprawiedliwość o łamanie prawa wyborczego. - PiS zbiera podpisy pod listami poparcia, a nie wiadomo, kto z tego komitetu kandyduje; listy kandydatów nie zostały jeszcze upublicznione. A wydaje się rzeczą oczywistą, że do listy komitetu powinien być dołączony wykaz startujących osób, bo to im wyborcy udzielają poparcia, a nie danemu komitetowi. Platforma zwróciła się więc do PKW z pytaniem w tej kwestii i PKW podzieliła nasze stanowisko – mówi Radosław Witkowski, poseł PO.
Jakub Kowalski, dyrektor radomskiego biura PiS zaprzecza, jakoby listy kandydatów tej partii były w jakikolwiek sposób utajniane: - O podpisy proszą najczęściej sami kandydaci, którzy wyborcom są znani. Owszem, nie prezentowaliśmy naszej listy publicznie, ale każda z osób zbierających podpisy wie, kto kandyduje i jeśli ktoś z podpisujących chce poznać pozostałe nazwiska, zbierający poda mu alfabetyczną listę kandydatów. Jakub Kowalski zapewnia, że PiS ściśle przestrzega zapisów kodeksu wyborczego. - Zgodnie z nim formularz listy poparcia musi zawierać m.in. nazwę komitetu, któremu udziela się poparcia. Wśród rozmaitych, ściśle określonych wymogów nie ma oni słowa o tym, że do blankietu powinna być dołączona lista kandydatów. Co znaczy, ze ustawodawca nie oczekiwał zamieszczania nazwisk kandydatów na litach poparcia. Gdyby było inaczej, taki zapis na pewno znalazłby się w kodeksie wyborczym – argumentuje Jakub Kowalski.
W czwartek w tej kwestii stanowisko zajęła PKW: „Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że wprawdzie zgodnie z art. 209 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) na stronach wykazu podpisów wyborców popierających listę kandydatów na posłów nie jest wymagane dodatkowo podawanie imion i nazwisk kandydatów umieszczonych na liście, jednakże osoby zbierające podpisy poparcia dla danej listy powinny okazywać wyborcom wykaz kandydatów na posłów, którzy będą umieszczani na zgłaszanej liście. Powyższe wynika z faktu, iż zgodnie z formułą ustawową zawartą w powołanym przepisie poparcie udzielane jest przez wyborców konkretnej liście kandydatów zgłaszanej w konkretnym okręgu wyborczym, nie zaś danemu komitetowi wyborczemu”.