- Najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo grupą osób są nastolatki rozpoczynające naukę w nowych szkołach; klasy pierwsze gimnazjów i liceów – mówi Piotr Stępień, rzecznik straży miejskiej.
Młodzi ludzie chcą nawiązać nowe przyjaźnie, poznać kolegów. Spotykają się większymi grupkami, a podczas takich spotkań często pojawiają się alkohol, papierosy i inne używki.
– Apelujemy do rodziców i opiekunów prawnych, aby zwracali uwagę na to, o jakiej porze wracają ich dzieci, w jakim przebywają towarzystwie oraz w jakim stanie wracają – mówi Stępień.
Inny problem stanowią obce osoby pojawiające się notorycznie na terenie szkoły. W takiej sytuacji reagować muszą nauczyciele i pracownicy szkoły, gdyż nie jest wykluczone, że mają do czynienia z dilerem narkotyków. Kiedy zauważony zostanie taki człowiek, należy niezwłocznie powiadomić straż miejską lub policję.
Ważne jest także uczulenie osób zajmujących się handlem, aby nie sprzedawali alkoholu osobom mającym mniej niż 18 lat. – Sprzedawanie alkoholu nieletnim grozi utratą koncesji na sprzedaż trunków. Pod koniec wakacji zdarzały się przypadki zatrzymań nietrzeźwych osób nieletnich. Wtedy sprawa najczęściej przekazywana jest do sądu ds. nieletnich. O zajściu informujemy też szkołę – wyjaśnia Piotr Stępień.
W straży miejskiej działa tzw. patrol szkolny. Codziennie kontroluje tereny placówek i zajmuje się profilaktyką szkolną.