Pierwsza pełną listę kandydatów do Sejmu oraz kandydatów do Senatu przedstawiła u nas Platforma Obywatelska. Po niej zrobił to Sojusz Lewicy Demokratycznej, który jednak niebawem dokonał w składzie swoich kandydatów kilka zmian. Ze startu zrezygnowali najbardziej doświadczeni politycy - była posłanka Danuta Grabowska oraz radny Zenon Krawczyk, a ich miejsce zajęli młodsi kandydaci. Gotową listę ma też od dawna PSL, ale tak naprawdę na próżno można szukać w internecie kompletu kandydatów tej partii wraz przyporządkowanymi im miejscami na liście.
Największym zaskoczeniem jest brak do tej pory składu sejmowej listy Prawa i Sprawiedliwości. Nieoficjalne przecieki pokazują skład pierwszej piątki, przy czym na miejscu pierwszym znalazł się poseł Marek Suski, przed radnym sejmiku Zbigniewem Kuźmiukiem oraz posłami: Marzeną Wróbel, Dariuszem Bąkiem i Krzysztofem Sońtą, ale właśnie taka kolejność czołówki wzbudza kontrowersje. Większe aspiracje ma bowiem jak się dowiadujemy nieoficjalnie znana z sejmowej komisji do spraw nacisków Marzena Wróbel, z kolei z jej wysokiej pozycji podobno niezbyt zadowoleni są posłowie Dariusz Bąk i Krzysztof Sońta. Tak naprawdę nie wiadomo, czy prezes PiS nie zdecyduje się jeszcze na jakieś korekty w składzie czołówki, choć pozycja dwójki liderów wydaje się być zupełnie niezagrożona.
Mniejsze partia ogłoszą składy swoich list w nadchodzącym tygodniu. Czasu pozostało niewiele, gdyż kandydaci muszą zostać zarejestrowani do 30 sierpnia. I tak Ruch Palikota zapowiada prezentację swoich kandydatów 23 sierpnia pod Fabryką Broni, a jeśli nie będzie pogody to w budynku Wyższej Handlu i Finansów Międzynarodowych, czyli dawnym "Wańkowiczu". Wciąż terminu prezentacji nazwisk nie podała PJN, a Polska Partia Pracy-Sierpień ’80 wymieniła tylko nazwisko liderki listy – Renaty Szyszki, pracownicy Fabryki Łączników. Milczy także Nowa Prawica, Janusza Korwin-Mikkego. Ze strony tego ugrupowania możemy dowiedzieć się jedynie, że pełnomocnikiem okręgowym ds. wyborów jest w Radomiu Waldemar Rajca. Mimo zabiegów PiS o wspólny start w wyborach, oddzielna listę wystawi w nasyzm okręgu komitet Prawicy RP Marka Jurka. Na portalu tego ugrupowania znajdujemy informację, że pełnomocnikiem w okręgu radomskim jest była posłanka PiS Lucyna Wiśniewska, są też listy do zbierania podpisów poparcia Komitetu Wyborczego Prawica, jednak bez nazwisk kandydatów. Niewykluczone, że dr Wiśniewska wystartuje jednak do Senatu z Radomia i okolicznych powiatów, choć pod uwagę brany tu był także były senator, od lat szef struktur Solidarności, Zdzisław Maszkiewicz.
Z ulgą kandydaci na senatorów przyjęli wiadomość, że w wyborach do izby wyższej swoich przedstawicieli nie wystawi Unia Prezydentów Miasta, która startuje pod szyldem „Obywatele do Senatu”. W Radomiu aspiracje do zwycięstwa zgłaszają przede wszystkim obecny senator z PiS Wojciech Skurkiewicz i były senator Andrzej Łuczycki (PO), ale intensywną kampanię zapowiadają także były poseł Stanisław Brzózka z PSL oraz radny wojewódzki Leszek Rejmer z SLD. „Postraszył” startem w wyborach do Senatu wiceprezydent miasta Ryszard Fałek, ale w rozmowie z reporterem portalu definitywnie wykluczył swój start w wyborach, nadal nie zgłosił startu w wyborach były radny miejski PO z Radomia Piotr Szprendałowicz, którego kandydatura przewijała się w mediach. Według naszych informacji radny niezależny obecnie nie będzie robił konkurencji kandydatowi Platformy Andrzejowi Łuczyckiemu. „Znanego i wracającego do polityki” kandydata do Senatu mają natomiast przedstawić radomskie struktury PJN. W okręgu północnym także walka rozegra się zapewne między kandydatami czterech największych partii: PiS (Stanisław Karczewski), PO (Witold Wójcik), PSL (Leszek Przybytniak) i SLD (Dorota Kwaśniewska).
O wszelkich zmianach i nowych kandydatach będziemy informować naszych Czytelników na bieżąco.