Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Wielkanocna kwesta na cmentarzu przy Limanowskiego (zdjęcia)

b 2012-04-02 08:55:00

Już po raz siódmy Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu organizuje Wielkanocną kwestę na najstarszej radomskiej nekropolii przy ul. Limanowskiego. Tym razem członkowie Społecznego Komitetu oraz wolontariusze ze szkół biorących udział w programie Epitafium – 21, politycy, artyści i dziennikarze, zbierać będą datki od odwiedzających cmentarz w Wielką Sobotę, w godz. 10.00 – 15.00.

Wielkanocne kwesty na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, cieszą się coraz większą ofiarnością osób odwiedzających w Wielką Sobotę groby bliskich zmarłych. Rekordową była wielkanocna kwesta z 2010 r., podczas której zebrano blisko 5tys.zł.

- Chcemy jak zawsze i tym razem, cały dochód z kwesty przeznaczyć na renowację najstarszych nagrobków naszej najpiękniejszej i najstarszej radomskiej nekropoli – mówi Sławomir Adamiec, członek Zarządu Społecznego Komitetu. - Pragniemy, by z każdym rokiem nasza nekropolia piękniała, a najstarsze nagrobki mające szczególną wartość duchową i artystyczną, odzyskiwały dawny blask. Cmentarz naprawdę pięknieje, panuje na nim czystość i porządek, a ci, którzy go nawiedzają, oceniają z podziwem, prace renowacyjne i porządkowe w ostatnich latach.

Jak podkreśla S, Adamiec, duża w tym zasługa przede wszystkim gospodarza cmentarza - Parafii Św. Wacława oraz ks. Proboszcza A. Tuszyńskiego oraz obecnego dyrektora cmentarza, ks. Piotra Zamarii. W tym roku cmentarz obchodzi 200-lecie istnienia, stąd realizowany obecnie program uroczystości. Obchodom jubileuszu, towarzyszyć będzie m.in. nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu, pojawi się tez unikatowy medal, wybity przez Mennicę Polską, m.in. ze środków Parafii Św. Wacława.

- Cieszę się, że w tym jubileuszowym roku parafia złożyła wniosek o dotację z budżetu miasta Radomia, na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków wpisanych zabytków wpisanych do rejestru zabytków – mówi Sławomir Adamiec..

Dzięki pozytywnej weryfikacji komisji i ostatecznej decyzji samorządu radomskiego,  Rada Miejska przeznaczyła 175 tys.zł  na prace przy nagrobku F. Truszkowskiego oraz rewaloryzację zabytkowych ciągówpieszych.

- Tu jeszcze raz okazało się, jak wielka jest dbałość i starania gospodarza cmentarza, renowację i piękno cmentarza. Najcenniejszą jednak formą uczczenia pamięci zmarłych, pochowanych na naszym zabytkowym cmentarzu i jego jubileuszu, są kolejne renowacje zabytkowych nagrobków. Jedną z ostatnich była m.in. kompleksowa renowacja nagrobka Stefci Lewandowskiej – mówi S. Adamiec. - Zachęcamy do odwiedzenia tego nagrobka, mieszkańców miasta i odwiedzających cmentarz, nie tylko okresie Wielkanocnym. To przykład bardzo dobrej realizacji i dbałości o każdy szczegół renowacji, wykonanej w pracowni Oskara Grotkiewicza. Nagrobek mimo wcześniejszych prób odnowienia go, w ostatnim czasie znajdował się w bardzo złym stanie. Tym razem, konserwatorzy przywrócili mu dawny blask, a jego forma ujmuje niezwykłą harmonią i duchowym pięknem dziecka, które zasnęło wiecznym snem. Szkoda, że współcześnie, nie realizuje się już takich form nagrobków, tym bardziej, te dawne należy ratować od zapomnienia i niszczenia zębem czasu.Zachęcamy odwiedzających naszą nekropolię w najbliższą Wielką Sobotę, do obejrzenia również innych zabytkowych nagrobków. Wierzymy, że w ten sposób ludzie widząc, że społeczne pieniądze są bardzo dobrze wykorzystywane i tym razem jeszcze chętniej, okażą hojność, wrzucając datki do puszek kwestujących społeczników i wolontariuszy - zachęca S. Adamiec.

Nagrobek Stefci Lewandowskiej, to neoklasycystyczny sarkofag z piaskowca, z wapienną rzeźbą postaci śpiącej dziewczynki. Rzeźba jest flankowana zwiniętymi wolutami, przypominającymi wałki, z przewężeniem i pierścieniami pośrodku. Postument na podstawie z piętką, jest zwieńczony wydatnym, profilowanym gzymsem, pod którym znajduje się fryz kostkowy. W na ścianie frontalnej sarkofagu znajduje się inskrypcja: „Ś. P. STEFCIA LEWANDOWSKA1 UR. D. 25 CZERCA 1870. W CZWARTEJ WIOŚNIE ŻYCIA  ŚRÓD NIEUTULONEGO ŻALU RODZICÓW D. 29 LISTOPADA  1873 R. ZASNĘŁA W BOGU”, Poszczególne etapy ostatniej renowacji i obecny stan, obrazuje nasza galeria.  

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych