Strażnicy miejscy do tej pory nie mogli używać fotoradaru, gdyż w pewnym momencie zmieniły się przepisy, które zabroniły korzystania im z takiego sprzętu. Długo, bo aż pół roku czekano na rozporządzenie ministra infrastruktury w tej sprawie, ale w końcu się pojawiło. Obecnie trwają konsultacje z MZDiK, które odpowiedzialny jest za ustawienie znaków oraz z policją, która musi zatwierdzić miejsce ich lokalizacji.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca daje Straży Miejskiej możliwość dokonywania kontroli prędkości użytkowników drogi. Zgodnie z nim, miejsce, w którym prowadzone są pomiary, musi być odpowiednio oznakowane. W mieście zostaną ustanowione stałe punkty pomiaru prędkości ze szczególnym uwzględnieniem okolic szkół. W punktach tych strażnicy będą dokonywali pomiaru prędkości za pomocą mobilnego fotoradaru – informuje nas rzecznik straży miejskiej Piotr Stępień.
Przy wyznaczaniu lokalizacji fotoradaru bierze się pod uwagę analizę miejsc zagrożonych wypadkami i kolizjami drogowymi.
- Samo dokonywanie pomiarów prędkości ma na celu zmniejszenie ryzyka występowania wypadków i kolizji. W mieście wyznaczymy około 25 punktów pomiarowych. Oto kilka z propozycji: ul. Wierzbicka przy PSP 17, ul. Starokrakowska przy PSP 25, ul. Warszawska/Janiszewska, ul. Kielecka /Kierzkowska, ul. Wiejska/Godowska – dodaje rzecznik Piotr Stępień.