Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Ulica dla "wyklętego"

nika 2011-05-31 06:55:00

Porucznik Jan Rogoziński ps. Ostry będzie patronem jednej z nowych ulic na radomskim Potkanowie. Jednak nie wszyscy radni byli przekonani, że zasłużył na ten honor.

Projekt uchwały o nadaniu ulicy w rejonie Stalowej i Fundowicza imienia porucznika Ostrego trafił pod obrady rady miejskiej 4 kwietnia. Część radnych stwierdziła wtedy, że ma za małą wiedzę o Janie Rogozińskim, by podjąć decyzję, więc projekt wycofano. Pojawił się ponownie w poniedziałek. Choć niewiele brakowało, a pomysł nie byłby rozpatrywany – radni zagłosowali przeciwko wprowadzeniu uchwały do porządku obrad.

- Dostaliśmy życiorys porucznika Ostrego z Instytutu Pamięci Narodowej tak, jak chciał pan radny Woźniak. I IPN popiera wniosek o nadaniu ulicy nazwy Jana Rogozińskiego, który prowadził działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i zasługuje na taką formę upamiętnienia. Wnioskuję o reasumpcję głosowania – stwierdził Jakub Kowalski, przewodniczący komisji kultury i promocji miasta.

Pod wnioskiem podpisało się 15 radnych i podczas kolejnego głosowania wprowadzono projekt uchwały do porządku obrad.

Z informacji sporządzonej przez radomski IPN wynika, że Jan Rogoziński (1924-1946) był jednym z tych, o których mówiło się „urodzony partyzant”. W oddziale partyzanckim Jana Sońty – Ośki początkowo pełnił funkcję zwykłego strzelca, ale wkrótce zaczęto mu powierzać coraz bardziej odpowiedzialne zadania, m.in. dowodził pododdziałem konnym, który ułatwiał utrzymywanie łączności z terenowymi strukturami BCh, ubezpieczał oddział w czasie marszu, a także przeprowadzał wywiad w terenie. Brał udział niemal we wszystkich akcjach bojowych oddziału Ośki. W drugiej połowie 1944 roku Ostry, na polecenie dowództwa BCh, podjął pracę w milicji. Wiosną 1946 roku przybył do Radomia i rozesłał wici, że odtwarza oddział. W połowie maja został komendantem Obwodu Iłżeckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na 24 maja wyznaczył spotkanie ze swoimi ludźmi w restauracji Czesława Kozunia przy ul. Żeromskiego 105. Konspiratorzy zostali zdradzeni – Jan Rogoziński zginął w walce z funkcjonariuszami UB.

- Pamiętam ten dzień, kiedy nastąpił atak ubeków na Żeromskiego 105; szedłem tam do kolegi. Walka trwała kilka godzin, ale nikt z radomian nie wiedział, o co chodzi. Nigdy się nie dowiedzieliśmy, kto tam był; tylko, że ktoś zginął. To jest dla Radomia ważne, że IPN przywrócił pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę. Trzeba ich szanować – stwierdził Mirosław Rejczak.

Jan Pszczoła nie był przekonany, iż Jan Rogoziński powinien mieć swoją ulicę w Radomiu: - Czy ktoś, kto dwukrotnie okradał swojego pracodawcę (chodzi o rekwizycję, w maju 1945, roku z kasy Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie ponad 1 mln zł; Ostry będąc milicjantem brał udział w tej akcji – przyp. autor) jest idealnym wzorem do naśladowania dla młodzieży? Nie babrajmy się w tym...

- To kolejny przykład uhonorowania osoby, która budzi kontrowersje. Takie osoby nie budują pozytywnego wizerunku ani tej rady, ani Radomia. Bywałem w Ciepielowie, ale nie słyszałem o Janie Rogozińskim i nie zetknąłem się z przykładami honorowania go w tamtym rejonie. Jakie zasługi położył porucznik Ostry dla naszego miasta, że chcemy nazwać jego imieniem ulicę? - zastanawiał się Piotr Szprendałowicz.

Wiesław Wędzonka z kolei zauważył, że bohaterstwo Jana Rogozińskiego jest problematyczne, bo żeby tuż po wojnie pracować w milicji, trzeba było mieć odpowiednie rekomendacje i znajomości.

W głosowaniu za nadaniem ulicy imienia porucznika Ostrego opowiedziało się 15 radnych, nikt nie był przeciw, dziewięciu radnych wstrzymało się od głosu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych