Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Trwa rozbiórka dworku na Wacynie. Co z oddziałem radio- i chemioterapii?

sas 2014-10-27 11:00:00

W opinii specjalistów stan techniczny pałacyku na Wacynie, który miał być zaadaptowany na potrzeby Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej zagrażał życiu. Dworek jest w trakcie rozbiórki. Zostanie jednak zrekonstruowany z zachowaniem jego charakteru. Dziś w magistracie odbędzie się spotkanie, podczas którego zostaną omówione szczegóły odbudowy dworku. Miały tu się znaleźć odziały radio- i chemioterapii Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej.

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej I etap budowy zakończyło na początku września tego roku. Gotowa jest diagnostyka oraz sale zabiegowe. II etap prac miał polegać na zaadaptowaniu pałacyku na Wacynie z początków XX wieku na odział radio- oraz chemioterapii. Jak się jednak okazuje, stan techniczny budynku zagrażał życiu, konieczna jest jego rozbiórka. Dziś w Urzędzie Miejskim odbędzie się spotkanie, na którym zostaną omówione szczegóły prac.

- Dopiero po spotkaniu w architekturze będę mógł udzielić szerszej informacji, ponieważ wtedy będą zatwierdzone decyzje. Faktem jest, że obecna analiza stanu technicznego budynku wykazała, że jego konstrukcja jest w fatalnym stanie, dlatego konieczna jest rozbiórka – mówi Ireneusz Okrutny, jeden z udziałowców Okimo Invest. - To dla nas dodatkowe koszty. Najpierw dworek musi zostać rozebrany, jednak zostanie od zrekonstruowany i jego charakter zachowany. Tak, jak wcześniej zaplanowano, w dworku znajdą się oddziały radio- i chemioterapii – uspokaja Ireneusz Okrutny.

Jak twierdzi Wydział Architektury UM w Radomiu, nie wpłynął żadna decyzja o rozbiórce dworku, a powinna. Sprawa prawdopodobie trafi do nadzoru budowlanego. Dworek nie był wpisany do rejestru zabytków.

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej od kilku tygodni prowadzi zapisy na konsultacje onkologiczne.  Pierwsze z nich rozpoczęły się właśnie dzisiaj. Na razie Centrum nie ma podpisanego kontraktu z NFZ, ale jak zapowiada dr Moor, żaden pacjent onkologiczny nie zapłaci za leczenie w placówce na Wacynie.

- Konsultacje są darmowe dla pacjentów onkologicznych. Jeśli ktoś dopiero podejrzewa rozwój raka i chce to skonsultować, wizyta taka, w zależności od specjalisty kosztuje ok. 150 złotych. Taka sytuacja będzie miała miejsce dopóki nie podpiszemy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W chwili, gdy to nastąpi, wizyty dla wszystkich będą darmowe – dowiedzieliśmy się w recepcji COZR.

Przypomnijmy, że W COZR są już sale do specjalistycznych badań: tomografii komputerowej – PET, endoskopii, rezonansu magnetycznego, mammografii, histopatologii, diagnostyki obrazowej – USG, RTG. Leczone będą tu przede wszystkim nowotwory piersi, klatki piersiowej, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, ginekologii onkologicznej, głowy i szyi, zmiany skórne i znamiona. Lekarze będą stosować leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię m.in. Breast Unit – chirurgia piersi (szybka diagnostyka i leczenie, chemioterapia, napromienianie, brachyterapia nowotworów piersi, brachyterapia – nazywana też terapią kontaktową jest jedną z technik leczenia w radioterapii.

Metoda ta polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie, ginekologia onkologiczna, urologia onkologiczna – „Prostate Unit” (szybka diagnostyka i leczenie, chemioterapia, napromienianie, brachyterapia nowotworów piersi).

Medyczny zespół startowy składa się z 11 lekarzy, głównie z Warszawy. Docelowo ma ich być 42, o ile uda się podpisać kontrakt z NFZ.

- Mamy doświadczony zespół lekarzy onkologów, chirurgów onkologicznych, urologów, onkologów ginekologicznych  z renomowanych placówek akademickich z Krakowa i Warszawy. Rozpoczynamy pracę w salach diagnostycznych i zabiegowych. Tutaj możemy liczyć na szybką diagnostykę, plan leczenia, jego wdrożenie. Centrum jest wyposażone w sprzęt najwyższej generacji, które będzie nam bardzo pomagać i ułatwiać pracę. Jesteśmy w stanie zaplanować diagnostykę i leczenie co do dnia i godziny zgodnie z tzw. szybką ścieżką onkologiczną. Operacje są jednym z podstawowych sposobów leczenia nowotworów, dlatego też zaczynamy od diagnozy i ewentualnych kwalifikacji do zabiegów - tłumaczy dr Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny COZR.

Koszt pierwszego etapu budowy COZR wynosi ok. 30 mln zł. Początkowo zakładano, że drugi etap budowy pochłonie 70-80 mln złotych. Jednak ze względu na konieczną rozbiórkę i odbudowę dworku, koszty z pewnością wzrosną. O ile, jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo także, czy planowany koniec całej inwestycji na trzeci kwartał 2015 roku ulegnie zmianie. Kwestie te być może wyjaśni dzisiejsze spotkanie w magistracie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych