Organizatorami zbiórki są Banki Żywności, które rozdystrybuują zebrane produkty do organizacji charytatywnych, takich jak: domy dziecka, ośrodki rehabilitacyjne, szpitale czy świetlice. Dzięki ofiarności radomian zebrano ponad 13 ton żywności – o 700 kilogramów więcej niż w zeszłym roku!
- To była bardzo udana zbiórka, nie tylko, jeśli chodzi o sam jej przebieg, ale przede wszystkim dlatego, że udało się zebrać tak dużo jedzenia. Produkty już trafiają do świetlic. Wszystko zostanie rozdane maksymalnie do wtorku – mówi Anna Głogowska, koordynator pozyskiwania i zbiórek żywności z Radomskiego Banku Żywności. – Trochę obawialiśmy się, że ze względu na podwyżki cen żywności akcja nie przebiegnie pomyślnie, ale udało się – dodaje.
Jakimi produktami radomianie dzielili się najczęściej? – Mieszkańcy naszego miasta czy regionu, doskonale wiedzą, co jest potrzebne. Poza tym, nie pierwszy raz zorganizowana była zbiórka żywności. Najwięcej zebraliśmy płatków śniadaniowych, które stanowią ponad 5% zebranych produktów. Jest także bardzo dużo cukru, makaronów, konserw mięsnych i tego, na czym nam bardzo zależało, konserw rybnych – dodaje Głogowska.
„Podziel się posiłkiem” to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany w Polsce, w 2003 roku przez firmę Danone. W tym roku odbywa się również internetowa odsłona zbiórki żywności „Podziel się Posiłkiem”. Od 28 września do 8 października w sklepie internetowym pod adresem:
www.e-piotripawel.pl/zakupycharytatywne.pl
będzie można kupić produkty, i przekazać je na rzecz niedożywionych dzieci.
W tym roku akcję w Radomiu wsparło 800 wolontariuszy w różnym wieku i w bardzo różnej sytuacji społecznej i finansowej. Najmłodszymi wolontariuszami są gimnazjaliści, którzy rozumieją, czemu ma służyć zbiórka żywności. W całym kraju było ich 40 tysięcy. Żywność można było przekazać w 2 tys. 500 sklepach na terenie całej Polski. W Radomiu w akcję włączyło się ponad 40 sklepów.