Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Tablica dla senatora

nika 2011-06-30 18:26:00

Maciej Glogier, przedwojenny senator będzie miał pamiątkową tablicę w Zespole Szkół Muzycznych – zdecydowała komisja kultury i promocji miasta.

W jaki sposób przywrócić pamięć o Macieju Glogierze, członkowie komisji zastanawiali się – już po raz kolejny - podczas środowego posiedzenia. Radny Sławomir Adamiec kilka miesięcy temu proponował umieszczenie tablicy poświęconej senatorowi w szkole muzycznej. Jego zdaniem to najwłaściwsze miejsce, ponieważ Maciej Glogier – prezes radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina, w 1925 roku zapoczątkował w Radomiu powstanie szkoły muzycznej, jako filii Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Pomysł przez komisję kultury został przyjęty przez aklamację.

Tablica pojawi się w szkole muzycznej w przyszłym roku, a jej odsłonięcie planowane jest na 24 lutego – dzień urodzin senatora Glogiera.

Maciej Glogier urodził się 24 lutego 1869 roku w Radomiu. Skończył prawo na uniwersytecie w Warszawie, a po  aplikacji wrócił do rodzinnego miasta i podjął pracę sekretarza w Wydziale Cywilnym SO w Radomiu. W 1917 został prezesem Sądu Okręgowego. Trzy lata później awansował na szefa Sekcji Służbowej Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, ale pracował tam tylko półtora roku. W 1922 roku został wybrany senatorem. Należał do Klubu Chrześcijańsko-Narodowego, pracował w komisji oświaty i kultury oraz prawniczej.

Maciej Glogier był współzałożycielem i skarbnikiem radomskiego koła Polskiej Macierzy Szkolnej, długoletnim prezesem Towarzystwa Dobroczynności w Radomiu, wiceprezesem oddziału PCK, wiceprezesem Towarzystwa Opieki nad Umysłowo Chorymi i wiceprezesem Komitetów Obywatelskich. Współorganizował pierwszą w Radomiu szkołę średnią z polskim językiem wykładowym, a później był prezesem dla prowadzenia i utrzymania średniej szkoły żeńskiej w Radomiu - opiekunem Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Prezesował także Towarzystwu Śpiewaczemu „Lutnia” i radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina. W 1925 roku Towarzystwo zapoczątkowało w Radomiu powstanie szkoły muzycznej, jako filii Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, której kierownictwo powierzono właśnie Maciejowi Glogierowi. Od 1938 roku był członkiem honorowym Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

W 1914 roku Maciej Glogier zamieszkał wraz z rodziną w pięknej kamienicy (obecnie ul. Sienkiewicza 12), zaprojektowanej przez Józefa Piusa Dziekańskiego, a wybudowanej specjalnie dla senatora i jego rodziny.
 Zmarł 20 sierpnia 1940 roku i został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych