Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Sprawdzian na kartę rowerową

kk 2012-06-16 12:00:00

Koło Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji  oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu zaprasza młodzież do udziału w konkursie na kartę rowerową zorganizowanym jako sprawdzian umiejętności do uzyskania karty.

W sprawdzianie mogą wziąć udział uczniowie z klas IV,V,VI PSP oraz PG którzy uczestniczyli w zajęciach z wychowania komunikacyjnego w szkole. Warunkiem jest ukończenie 10. roku życia. W dniu sprawdzianu należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną i długopis, a także zgodę rodziców lub opiekunów o treści:

„Zgadzam się na udział mojego dziecka (imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, telefon, szkoła) w Konkursie na uzyskanie Karty Rowerowej oraz stwierdzam, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w tym konkursie. Imię, Nazwisko rodzica/opiekuna, podpis.”

Konkurs odbędzie 20 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Daszyńskiego 5. Na godz. 13.00 zaplanowany jest sprawdzian dla klas i szkół, natomiast na 15.00 – dla indywidualnych osób. Zapisywać się można do 19 czerwca w sekretariacie lub wysyłając swoje zgłoszenie na adres mailowy: brd.mdk@wp.pl. W zgłoszeniu trzeba podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, telefon kontaktowy i szkołę, w której dziecko się uczy.

Organizator dopuszcza start na własnych rowerach. W razie nieposiadania własnego – do dyspozycji będzie rower górski. Jazda odbywa się w kasku własnym lub udostępnionym przez organizatora.

Sprawdzian kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokona policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego. Kartę nieodpłatnie wydaje dyrektor szkoły, po przedstawieniu formularza zaliczeń – „Arkusza zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową”.

Konkurs składa się z trzech części
I część: sprawdzian umiejętności praktycznej jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego – jazda po miasteczku rowerowym,
II część: sprawdzian wiadomości teoretycznych z przepisów ruchu drogowego oraz pierwsza pomoc przedlekarska – test,
III część: obsługa techniczna roweru – omówienie zasady działania np: hamulca, pozycji bezpiecznej podczas jazdy na rowerze demontaż i montaż jednego z elementów roweru.

I część sprawdzianu będzie składać się z 9 zadań:
1.Włączanie się do ruchu – 5 elementów: ustawienie korb roweru w linii poziomej, ustawienie jednej stopy na pedale, ustawienie drugiej  stopy na ziemi, upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość linii barków (2 sekundy), powrót ramienia na kierownicę -ruszenie.

2. Wyprzedzanie – 5 elementów: upewnienie się przez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie lewego ramienia na wysokość barków (2 sekundy) zmiana toru jazdy, powrót ramienia na kierownicę, przejazd obok dwójki pieszych z zachowaniem odległości 100 cm, upewnienie się poprzez głowy w prawo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienie prawego ramienia na wysokość linii barków (powrót na poprzedni tor jazdy) powrót ramienia na kierownicę.

3. Slalom pomiędzy pachołkami(pięć pachołków w linii prostej, odległość pomiędzy pachołkami-120-150cm.

4. Zawracanie – 5 elementów: upewnienie się poprzez skręt głowy w lewo do tyłu, sygnalizacja manewru poprzez uniesienia lewego ramienia na wysokość linii barków(2 sekundy) dojazd do środka osi jezdni, powrót ramienia na kierownicę, sygnalizacja manewru poprzez podniesienie lewego ramienia (2sekundy), powrót ramienia na kierownicę, zajęcie miejsca przy prawej krawędzi jezdni.

5. Przejazd pomiędzy liniami o długości 3 metrów i szerokości 15cm.

6. Stop – 4 elementy: należy zatrzymać się przed linią, zejść z roweru, upewnić się (spojrzeć w lewo, w prawo i w lewo), ruszyć jak w punkcie nr 7.

7. Wsiadanie na rower w ruchu – 1 element: prowadząc rower należy ruszyć rowerem, zająć pozycję siedzącą na odcinku 1-4 metrów jadąc. Wsiadanie odbywa się po przez przełożenie nogi nad siodełkiem po przez zamach nogi z tyłu do przodu.

8. Szybkie hamowanie na sygnał- po usłyszenie sygnału gwizdka należy zahamować bezpiecznie, zatrzymać się, podeprzeć się jedną lub dwoma stopami na ziemi.

9. Utrzymanie równowagi w czasie jazdy podczas oglądania się do tyłu.

Jazda odbywać się będzie na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej. Białe linie ciągłe oraz krawężniki, oznaczają krawędzie jezdni, linie przerywane oś jezdni. Wymiary miasteczka ruchu drogowego – odcinek 40x7m.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych