Środa 25 września
Aurelii, Kleofasa, Władysława
RADOM aktualna pogoda

Społeczna debata o placu Jagiellońskim

nika 2011-05-28 09:04:00

Miasto planuje ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczną placu Jagiellońskiego. Zanim jednak konkurs zostanie ogłoszony, odbędzie się otwarte posiedzenie komisji rozwoju miasta, podczas którego nie tylko urbaniści, ale także radomianie będą mogli przedstawić swoją opinię.

Posiedzenie komisji planowane jest na poniedziałek, 6 kwietnia. - Zaprosiliśmy na to spotkanie architektów i urbanistów, bo chcemy, by na temat zagospodarowania tej przestrzeni publicznej wypowiedzieli się fachowcy. Ponieważ posiedzenia komisji są otwarte, każdy z mieszkańców Radomia zainteresowany tym zagadnieniem będzie mógł przyjść, posłuchać i wyrazić swoją opinię – mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzecznik prezydenta Radomia. - Te wskazówki i uwagi będą brane pod uwagę przy przygotowywaniu regulaminu ogólnopolskiego konkursu na koncepcję zagospodarowania placu Jagiellońskiego.

Konkurs ma być przez miasto ogłoszony w czerwcu. Szczegóły rywalizacji na razie nie zostały sprecyzowane. Wiadomo, że ma dotyczyć uporządkowania i zagospodarowania przestrzeni między teatrem, pawilonem kwiaciarek a Galerią Słoneczną. Architekci zostaną też poproszeni o wkomponowanie w tę przestrzeń pomnika Jagiellonów. Dla tego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

O upamiętnienie pomnikiem epoki Jagiellonów stara się Stowarzyszenie Jagiellońskie. W marcu 2008 roku prezydent Andrzej Kosztowniak i prezes stowarzyszenia Wiesław Mizerski podpisali deklarację o budowie pomnika. - To obradujący w Radomiu w 1383 roku sejm obrał Jadwigę Andegaweńską królem Polski, to u nas w 1401 roku została podpisana unia wileńsko-radomska. To stąd przez prawie dwa lata święty Kazimierz, w zastępstwie ojca przebywającego na Litwie, rządził Koroną. Mamy więc powody do dumy z roli Radomia w dziejach - uzasadniał pomysł postawienia monumentu Wiesław Mizerski.

Stowarzyszenie zebrało w ubiegłym roku 8 tys. podpisów pod petycją, by pomnik stanął właśnie na placu Jagiellońskim. Jednak uchwałę w tej sprawie radni w maju 2010 odrzucili, argumentując, że trwa budowa Galerii Słonecznej i nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak ta część Radomia będzie wyglądała po ukończeniu inwestycji. Ponadto teatr czeka termomodernizacja i jego fasada zmieni wygląd, co też trzeba uwzględnić przy projektowaniu pomnika.

„Pomysłów (na zagospodarowanie placu Jagiellońskiego – przyp. autor) jest pewnie wiele i z chęcią służby miejskie odpowiedzialne za przygotowanie konkursu zbiorą wszelkie pomysły i sugestie. Mam nadzieję, że uda się wspólnie, jak np. przy okazji przebudowy placu Corazziego, wypracować kompromisowe i szeroko akceptowalne rozwiązanie. Wszystkie komisje Rady Miejskiej są jak zwykle otwarte, tak więc zachęcam do udziału i wyrażenia opinii” - napisał na swoim blogu prezydent Andrzej Kosztowniak.

Społeczną debatę na temat przyszłości placu Jagiellońskiego – w kontekście planów, by postawić tam pomnik  Czerwca '76 czy Witolda Gombrowicza albo Jagiellonów – prezydent obiecywał już w 2009 roku. Zamiast niej, w czerwcu ubiegłego roku, z inicjatywy opozycji odbyło się spotkanie ówczesnych radnych opozycji z przedstawicielami Stowarzyszenia Jagiellońskiego, ale dotyczyło wyłącznie pomnika, a nie pomysłów na zagospodarowanie całego placu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych