Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Sieć wodociągowo-kanalizacyjna wydłuży się i zagęści

ts 2012-11-23 09:00:00

Pogodna tegoroczna jesień sprzyja robotom inwestycyjnym w Wodociągach Miejskich Sp. z o.o. w Radomiu prowadzonym na otwartym powietrzu. Ich sprawną realizację i duże zaangażowanie potwierdza zarząd spółki i osobiście jej prezes, Leszek Trzeciak.

Jest on jednocześnie pełnomocnikiem Jednostki Realizującej Projekt odpowiedzialnym za końcowy rezultat bardzo ważnego przedsięwzięcia pt. „Rozbudowa i modernizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Radom – II etap”. Przypomnijmy, że projekt wartości 221 mln zł (przewidziane dofinansowanie unijne 125 mln zł) wdrażany jest na podstawie umowy podpisanej 20 września 2010 roku w siedzibie Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Termin jego realizacji – koniec roku 2014.

O tym, jak przedstawia się wdrażanie trzech kontraktów rozstrzygniętych w tym roku w przetargach poinformowała nas pani Karolina Nowak, kierownik sekcji technicznej JRP. Kontrakt nr 8 obejmujący budowę, rozbudowę, modernizację i przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w wybranych ulicach i rejonach miasta Radomia wygrało konsorcjum firm: IDS-Bud Sp. z o.o. oraz Sack Invent Poland Sp. z o.o. z Warszawy. Realizację kontraktu nr 15 dotyczącego modernizacji i rozbudowy wybranych Stacji Uzdatniania Wody na terenie miasta Radomia wraz z systemem monitoringu realizuje firma IDS-BUD Sp. z o.o. z Warszawy Kontrakt nr 14 zawierający zadania z zakresu modernizacji i rozbudowy ciągu mechaniczno-biologicznego Oczyszczalni Ścieków w Lesiowie (etap II) wykonuje „Inżynieria Rzeszów”, jak dotąd, bardzo sprawnie

W ramach kontraktu nr 8 realizowanych jest 12 zadań z zakresu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Zadanie 1: budowa nowej kanalizacji sanitarnej w ul. Klwateckiej oraz bocznej od Klwateckiej. Wykonawca zrealizował roboty na odcinku od ul Stromieckiej do posesji 53. Zadanie nr 2: budowa nowych odcinków sieci kanalizacyjnej prowadzona jest w dzielnicy Pruszaków - Kierzków, wykonywane są roboty w ulicach Kończyckiej, Tetmajera, Marglowej i Chodkiewicza. Brygady wykonawcy rozpoczęły też roboty w ulicach Małcużyńskiego i Kieleckiej. Trwają też przygotowania do realizacji trzeciego zadania w dzielnicy Młodzianów oraz czwartego w dzielnicy Firlej. Przygotowywane jest tu zaplecze robót, gromadzi się materiały i niezbędny sprzęt. Piąte zadanie, obejmujące budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Rajcu Poduchownym jest na ukończeniu. Wykonano już roboty w ulicach: Poduchowna i w powiązanych z nią komunikacyjnie bocznych uliczkach. . Ponadto zrealizowano już sieć kanalizacyjną w ulicach: Chmielińskiego , Hermanowicz, Gackiego, Potkańskiego, Małopolskiej, Fidlera. Szóste zadanie obejmuje ulice: Lubelską, Chorzowską, Warszawską, 11 Listopada, Perzanowskiej, Mleczną, Cygańską, Beneta, Zagonową i Szydłowiecką. Obecnie roboty koncentrują się w ulicach Lubelskiej, Chorzowskiej i Zagonowej. Zadanie 7. obejmujące budowę sieci wodociągowej w dzielnicy Pruszaków jest na etapie przygotowania. Ósme zadanie w dzielnicy Kończyce sprowadza się do robót wykonywanych właśnie w ulicy Kończyckiej oraz powiązanych z nią uliczkach bocznych. Zadanie nr 9 obejmujące ulice dzielnicy Wincentów będzie realizowane w roku przyszłym. W dzielnicy Potkanów (zadanie nr 10) Wykonawca prowadzi roboty budowlano-montażowe w ulicy Żelaznej. Zadanie nr 11 związane z modernizacją sieci wodociągowej w wielu ulicach miasta jest przewidziane do realizacji w roku przyszłym, a nr 12 dotyczące robót wodociągowych w ulicy Zagonowej jest realizowane równocześnie z budową kanalizacji sanitarnej w tej ulicy.

Przypomnijmy, ze w ramach projektu (II etap) zrealizowano najpierw zadanie wartości kilkanaście mln zł nazwane roboczo „Młynkiem Janiszewskim”, gdzie wykonano ok. 9,3 km sieci wodociągowej i 9,9 km sieci kanalizacyjnej. Zrealizowano także niektóre odcinki sieci kanalizacyjnej w ulicach: Lema, Głuchej, Łącznej oraz prowadzący do szkoły odcinek kanału w ul. Ofiar Firleja. Zmodernizowano kanalizację sanitarną w ul. Brzustowskiej.

W wyniku realizacji przez Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o. w/w zadań Radomska aglomeracja zyska ok. 44,1 km nowej sieci wodociągowej i ponad 64,1 km sieci kanalizacyjnej. Ponadto wiele odcinków istniejącej już infrastruktury poddanych zostanie modernizacji, w tym ok. 2,5 km sieci wodociągowej oraz ok. 2,5 km sieci kanalizacyjnej.

wiązany z modernizacją i przebudową oczyszczalni ścieków, to jego przetargowy zwycięzca „Inżynieria Rzeszów” realizuje roboty związane z modernizacją i renowacją dwóch ciągów oczyszczania biologicznego (komory predenitryfikacji, komory defosfatacji i nitryfikacji/ denitryfikacji, komory nitryfikacji/denitryfikacji, komory rozdziału) osadników wtórnych, oraz pompowni wód opadowych z komorą przelewową, jednocześnie modernizuje instalacje oświetlenia elektrycznego, wykonuje sieci międzyobiektowe oczyszczalni w Lesiowie. Zwraca uwagę szeroki front robót i sprawność realizacji

W ramach kontraktu nr 15, prowadzone są roboty na trzech z pięciu przewidzianych do modernizacji Stacjach Uzdatniania Wody w Radomiu: SUW „25-go Czerwca”, SUW „Potkanów” i SUW „Lesiów” Na 25 Czerwca wykonano podbudowę z chudego betonu pod nowy budynek SUW oraz pod zbiornik wody surowej. Rozpoczęto szalowanie i zbrojenie ścian nowego budynku SUW "25 Czerwca".

Na Potkanowie gotowy jest już fundament pod dodatkowy filtr a na terenie oczyszczalni w Lesiowie prowadzone są roboty zbrojarskie na budowie dużego zbiornika wody czystej. Dodatkowo wykonany został odcinek wodociągu między stacją filtrów a budowanym zbiornikiem.

W przygotowaniu nowe zadania

Okazuje się, że czas i wzrastające zapotrzebowanie na uzupełnienie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na obszarze nowo powstających osiedli/zabudowań mieszkalnych stwarza konieczność wprowadzania zmian w projektach już zaakceptowanych. Tak ma się stać w przypadku realizowanego pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja gospodarki wodno- ściekowej na terenie aglomeracji Radom – II etap”. W Wodociągach Miejskich przygotowywany jest wniosek poszerzający zakres zadań w ramach II etapu. Przed końcem tego roku trafi on do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zarządzającym w kraju funduszami unijnymi z dziedziny ochrony środowiska. Warunki ku temu stworzyła decyzja o zaniechaniu budowy spalarni osadów ściekowych oraz wygospodarowanie środków finansowych w wyniku przeprowadzonych procedur przetargowych . W miejsce spalarni, ma być poszerzony zakres modernizacji oczyszczalni ścieków o nowe zadanie zwiększające wskaźnik oszczędnego suszenia osadów ściekowych, a modernizacją objęte także Stacje Uzdatniania Wody w Sławnie, Obozisku, Malczewie i Wólce Klwateckiej. Dzięki przygotowywanym inwestycjom, sieć wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i deszczowej znacznie się wydłuży. Poszerzany projekt obejmie m.in. zarówno budowę, jak i modernizację sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz deszczowej w mieście. Wiele planowanych w przedsięwzięciu ulic objęta zostanie kompleksową przebudową nawierzchni wraz z oświetleniem i układaniem chodników itp Szansę na realizację sieci wodno- -kanalizacyjnej otrzymało wiele zadań przygotowywanych przez Społeczne komitety budowy. W niektórych przypadkach zadania obejmują miejscowości sąsiadujące z Radomiem, m.in. z terenu gminy Zakrzew.

Trzymajmy kciuki za powodzenie nowego przedsięwzięcia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych