9.05 - rozpoczyna się posiedzenie.
Po przyjęciu protokołów z poprzednich sesji i wprowadzeniu kilku projektów uchwał do porządku głos zabiera szef Powiatowego Urzędu Pracy Józef Bakuła. Infoirmuje o poziomie bezrobocia w mieście. Okazuje się, że bezrobocie od trzech miesięcy spada. Przyczyny to sezonowość oraz uruchomienie ponad 24 mln zł na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Skorzystało z nich w roku obecnym 2.264 osoby, w roku ubiegłym w tym czasie było to 9 tys. osób. Na koniec kwietnia bezrobocie wynosiło w mieście 22%,przy czym ponad 16% ma prawo do zasilku.
Dyskusja. Radny Sławomir Adamiec (PiS) w wystąpieniu klubowym atakuje za wysoki poziom bezrobocia w mieście rząd Donalda Tuska. W podobnym tonie wypowiadają się jego klubowi koledzy Marek Szary.i Mirosław Rejczak.Piotr Szprendałowicz (niezależny, wczesniej) PO, nie podzielił optymizmu szefa PUP. - Statystyki są dramatyczne. W kraju rządzi rząd, ale w mieście pan prezydent ze swoją ekipą. Nie powstają nowe miejsca pracy, a działki inwestycyjne nie cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Dochodzi do tego, że działki dzieli się na mniejsze i wypuszcza za symboliczną złotówkę, a jak traktuje się inwestorów to wszyscy wiemy -stąd lokują się one w innych miejsowościach - mówił Piotr Szprendałowicz. Wiesław Wędzonka z PO z kolei zwrócił uwagę, że krytyka rządu nie zmieni trudnej sytuacji w mieście. .
W imieniu prezydenta głos zabiera wiceprezydent Ryszard Fałek.Zwraca uwagę, że w kwestii przyznawania środków unijnych w województwie mazowiekcim jest odwrotnie proporcjonalne do potrzeb i warunków życia. Bogaci dostają więcej, biedni mniej. Ta sprawą trzeba zainteresować Najwyższą Izbę Kontroli.
Odpowiedzi radnym udziela szef PUP Józef Bakuła.
Glos zabiera prezydent miasta Radomia. - Bezrobocie jest dramatem, jedna osoba czy instytucja nie rozwiąże tego problemu. Jedynie systemowe dzialanie wielu służb może dać efekty. Spóbujmy pomóc obecnemu rządowi, aby naprawił błędy, które sam popełnił - mówi prezydent. Zdaniem preyzdenta droga konfrontacji nie jest niczym dobrym i przed tym przestrzega tych radnych, którzy taką drogę w dyskusji wybrali.
Piotr Szprendałowicz pyta, czemu niektóre środki unijne nie trafiły od Radomia, a powinny. Zwraca uwagę na budowę obwodnicy poludniowej, która do tej pory nie doczekała się realizacji. W odpowiedzi prezydenci Kosztowniak i Marszałkiewicz zwracali uwagę, że tak wielkich inwetycji nie realizują same miasta i to takiej wielkości jak Radom. Pytali też kto i jak wreyfikował wnioski w Urzędzie Marszałkowskim.
Czas na sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Radomia na rok 2010. Prezentuje skarbnik miejski Sławomir Szlachetka. Karol Sońta, przewodniczący komsji rewizyjnej przedstawił pozytywną opinię komisji rewizyjnej, a przewodniczący rady Dariusz Wójcik - Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Wystąpienia klubowe:
Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem-Kocham Radom): Dobrze, że rok wyborczy jest raz na cztery lata, bo takie miasta jak Radom musialyby zbankrutować.
Jan Pszczoła (SLD):: Pierwotny projekt budżetu był nadęty, także medialnie. Zbyt nadęty jak na możliwości miasta -mówi radny. I wylicza kolejne niewykonane zupełnie, albo w części inwestycje.
Waldemar Kordziński (PO): Prezydent budżet wykonał, więc absolutorium trzeba mu udzielić z mocy prawa. Ale trzeba się zastanowić, jaki budżet został uchwalony, a jaki zrealizowany i czy jest usprawiedliwienie dla zadań niewykonnaych.
Jakub Kowalski (PiS): Przy budżecie trzeba mówić o liczbach a nie o rzeczach, które z budżetem nie mają niczego wspólnego. Zmiany nie wynikały z widzimisę prezydenta, ale z konkretnych zdarzeń i potrzeb. Jesteśmy uzależnieni w dużej mierze od administracji rządowej i wojewódzkiej. A rzeczwistość nie raz potrafiła nas zaskoczyć.
Wypowiedzi radnych. Opozycja krytykuje prezydenta, koalicja chwali.
12.15 - ciągle trwa burzliwa dyskusja dotycząca wykonania budżetu.
12.32 - po przerwie dla klubu SLD głosowanie nad absolutorium dla prezydenta.
15 radnych za absolutorium, 7 przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu. Za PiS i PSL, wstrzymało się czterech radnych SLD oraz Tedora Słoń i Damian Maciąg. Przeciwko była PO i Kazimierz Woźniak z Radomian Razem. Przewodniczący Zenon Krawczyk wyjaśnił, że wstrzymanie się SLD to nie przejaw poparcia dla prezydenta, ale próba pokazania, że kłótnie nie służą rozwojowi miasta.
Preyzdent Andrzej Kosztowniak: Nie wszystko wyglada tak, jak byśmy chcieli. Nie zawsze wspierają nas partnerzy ze szczebal wojewódzkiego czy rządowego. Na pewno popełniliśmy i błędy, ale nie można przenosić podziałów z Sejmu na samorząd. Cenię sobie współpracę z posłem Radosławem Witkowskim i panią minister Ewą Kopacz, ale nie mogę przestać mówić o obawach wynikających z działań rządu.
PO godzinnej przerwie kilka uchwał przechodzi bez większych konmtrowersji. Emocje budzi dopiero uchwała dotycząca zasad wnoszenia, cofania i zbywania akcji gminy miasta Radomia w spółce Port Lotniczy Radom SA.. Radni opozycji zadają wiele pytań, po wystąpieniach członków zarządu spółki. Za 17 radnych, przeciwko 5 (SLD+Piotr Szprendałowicz), 5 wstrzymało się od głosu.
Kolejny bardzo kontrowersyjny temat -powierzenie MPK w Radomiu wykonywania zadania własnego gminy miasta Radomia z zakresu lokalnego transportu zbiorowego. Na sali spore emocje. PiS chwali, twierdząc, że każdy dobry gospodarz dba o swoje mienie. Opozycja krytykuje, mówiąc, że MPK zaczyna stawać się działem Urzędu Miejskiego a w przyszlości uchwala będzie miała fatalne dla budżetu. 15 za uchwałą, 13 przeciw (cała opozycja).
Czas na zmiany w systemie stypendialnym. Kolejna uchwała, która budzi emocje.15 radnych za zmianami w systemie stypendialnym (PiS i PSL), 11 przecw (SLD+PO), dwoje z Radomian Razem- Kocham Radom (Teodora Słoń i Damian Maciąg) wstrzymała się od glosu. Nie przeszła także poprawka opozycji, aby zmian teraz nie przeprowadzać, tylko poczekać do zakończenia roku.
Zapytania, interpelacje, sprawy różne. Podsumowanie sesji jeszcze dziś.